Magyar emberek korábban elképzelhetetlen mélységben

sport
2015 augusztus 25., 17:08

Magyar barlangászok 715 méter mélységig jutottak le a montenegrói Kotori-öböl fölött található Kétlyukú barlangban, így ez lett a legmélyebb, magyarok által feltárt barlang. A barlangot még évekkel ezelőtt a Montenegróban dolgozó magyar kutatótábor egyik résztvevője fedezte fel, de akkor idő és felszerelés híján nem jutott le.

Hegedűs András expedícióvezető elmondta: 2003 óta minden augusztusban szerveznek kutatótáborokat, idén már a tizenharmadikat. A magyar barlangászoknak a környéken 160 objektumot sikerült eddig felderíteni, bejárni, ebből kevés volt ismert korábban. Eddig összesen 27 kilométer összhosszúságú barlangszakaszt sikerült feltárni - közölte.

A Kétlyukú-barlang a montenegrói Kotori-öböl közelében, a Lovcen Nemzeti Park területén, 1360 méteres tengerszint feletti magasságban nyílik. A 7,5 kilométer hosszú barlangrendszer járataiban egymást váltogatják a földalatti patakok által kivájt keskeny, de olykor igen magas folyosók és a jelentősen tágasabb, függőleges aknák.

Az eddigi legmélyebb barlang, amely magyar kutatók nevéhez fűződik, az erdélyi Bihar-hegységben található, 653 méter mély V-5-barlang volt. A Földön ma ismert legmélyebb barlang a Kaukázusban, Abháziában található 2197 méter mély Krubera-(Voronya)-barlang. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.