Nagyon fontos kutatást végeztek el a Kaliforniai Állami Egyetem kutatói. A kontrollcsoportjuk egyik felének kevés, a másik felének pedig sok vizet adtak, majd utána mindenkit odaültettek egy másik ember elé. Aztán egy harmadik megfigyelőnek kellett eldöntenie, hogy az alanyok igazat mondtak vagy hazudtak a beszélgetőtársuknak.
A kutatásban kiderült, hogy azok, akik több vizet kaptak és teli hólyaggal ültek le,
sokkal meggyőzőbben hazudtak.
A kutatás célja eredetileg az úgynevezett gátlási spillover-hatás megismerése volt. Ez a hatás akkor jelentkezik, amikor a koncentrációnk egy bizonyos dologra irányul, és ez megkönnyíti a dolgunkat egy másik dologban.
Úgy tűnik tehát, hogy ilyen kapocs áll fenn a pisilés és a hazudozás között is. A vécére vágyó hazudók kevesebb viselkedésbeli jellel árulták el, hogy nem mondanak igazat, sőt nagyobb arányban voltak felfedezhetőek náluk az igazmondás jelei is a hazugság közben.
A tudósok szerint ez azért van, mert a teli hólyag aktiválja az agy gátlási irányító központjait, ezek pedig ugyanazok, amik gátolják az agyban az igazmondás igényét is. A hazugság pedig egy iszonyatosan bonyolult kognitív feladat, nagyon nehéz végrehajtani, ha ezek a központok nem működnek elég jól. (Telegraph)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.