Kémeket cseréltek egymással az észtek és az oroszok

külföld
2015 szeptember 26., 16:38
comments 56

Észtország és Oroszország szombaton kicserélt két kémkedésért többéves börtönbüntetésre ítélt foglyot. A cserét az Észt Biztonsági Szolgálat szerint hosszú tárgyalások előzték meg.

Az Oroszországban elítélt észt Eston Kohver belbiztonsági tisztet az Észtországban elkapott orosz hírszerzőre, Alekszej Dresszenre cserélték ki.

Az átadás a Piusa határfolyó hídján zajlott le néhány perc alatt. A művelet idejére a határt mindkét oldalon lezárták.

photo_camera Eston Kohver és az észt belügyminiszter, Hanno Pevkur - Fotó: AFP/Aldo Luud

Taavi Roivas észt miniszterelnök megerősítette, hogy a 44 éves Kohver ismét a családjával van. Toomas Hendrik Ilves államfő mindenkinek köszönetet mondott, aki hozzájárult a férfi szabadulásához. Az észt külügyminisztérium szerint ez jó hír Európa számára.

Az FSZB szerint Kohvert 2014. szeptember 5-én az észt határ közelében, orosz területen fogták el. Az észt kormány azonban azt állítja, hogy a férfi egy határon átívelő bűnügyben, orosz hírszerzési ügynököket érintő csempészés kapcsán vizsgálódott, amikor észt területen orosz fegyveresek elrabolták. Egy pszkovi bíróság idén augusztusban Kohvert 15 évi szabadságvesztésre és százezer rubel (mintegy másfél millió forint) pénzbüntetésre ítélte.

A Kohver elleni eljárást az Európai Unió is elítélte. Federica Mogherini kül- és biztonságpolitikai főképviselő az esetet a nemzetközi jog durva megsértésének nevezte, és követelte a férfi szabadon bocsátását.

Az Észtország által a fogolycsere keretében elengedett 48 éves orosz Alekszej Dresszent egy észt bíróság Oroszország számára végzett kémkedésért 2012-ben ítélte 16 évi börtönbüntetésre.

Észtország és Oroszország viszonya eleve nagyon feszült, mióta az észtek 2004-ben csatlakoztak a NATO-hoz és az Európai Unióhoz, de az ukrán válság kitörése és az abban való orosz szerepvállalás csak rontott a helyzeten.

(MTI/BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.