Az idei győztest pénteken jelentették be Stockholmban. E szerint a győztes a Tunéziai Nemzeti Párbeszéd Kvartett. Nem szabad meglepődni, ha ez a név elsőre nem cseng ismerősen, konkrétan az angol nyelvű Wikipédián is csak a bejelentést követően lett szócikkük.
Ez a szövetség volt hivatott elérni azt, hogy az arab tavasz eseményei után az országban egy békés és demokratikus átmenet történjen meg. Sikerrel jártak, a Nobel-bizottság értékelése szerint ez pedig példaértékű teljesítmény volt.
A tunéziai átmenetről, a diktatúra okozta nehézségekről és demokratikus folyamatokról tavaly decemberben írtunk egy cikket, amit nagyon érdemes elolvasni.
Az indoklás szerint a díj egyben a tunéziai emberek bátorítását is szolgálja, akik hatalmas kihívásokkal szembenézve is képesek voltak elvégezni ezt a munkát. A Nobel-bizottság szerint miközben látni, hogy mi történik Szíriában, Jemenben és más közel-keleti országokban, fontos látni, hogy létezik egy másik út is, melyben világi és vallási erők összefogva képesek demokratikus rendszert felépíteni.
A kvartettet 2013 nyarán alakítottk meg, amikor a demokratikus átmeneti folyamat veszélybe került. Több politikai gyilkosság is történt, egymást érték a tüntetések az országban. Miközben az ország a polgárháború szélén volt, ők egy erőszakmentes, demokratikus politikai átmenetet kívántak elérni, és sikerrel jártak. Tunéziában egy alkotmányos demokrácia alapjai lettek lerakva, egyenlő jogokkal mindenkinek.
A kvartettnek négy alapítótagja volt: Az általános szakszervezet (UGTT), a tunéziai ipari, kereskedelmi és kézműves szövetség, a tunéziai emberi jogi liga és és az ügyvédi kamara.
Ezek a szervezetek a társadalom más-más rétegeit és más-más értékeket képviseltek. A négyes szervezetük képes volt arra, hogy közvetítsen a demokratikus átmenetet elősegítő hatalmi szereplők között. Az idei Nobel-békedíjat ez a négyes szövetség kapja, nem a négy szervezet külön.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.