Az egyiptomi miniszterelnök cáfolta az Iszlám Állam nyilatkozatát, miszerint a terroristák lőtték volna le a Sínai-félszigetnél lezuhant orosz Airbust. Valószínűbb, hogy technikai problémák okozták a szerencsétlenséget.
Ugyanakkor a balesetet követően károm másik légitársaság, az Emirates, az Air France és a Lufthansa, törölte a terület felett áthaladó járatait.
A lezuhant gép fekete dobozát sikerült megtalálni, a rajta található információkat a szakértők már elemzik. A Kogalymavia légitársaság Airbus-321-es járata szombaton nem sokkal azután zuhant le, hogy Sarm es-Sejkből elindult Szentpétervárra.
A tragédia miatt Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnapra gyásznapot rendelt el. A lezuhant gépen 217 utas utazott, köztük 25 gyerek. A hétfős személyzettel együtt 214-en vesztették életüket. Az egyiptomi hatóságok szerint az áldozatok között 213 orosz, 4 ukrán állampolgár volt.
Az egyiptomi repülésügyi miniszter szerint nem volt jele annak, hogy gondok lettek volna a géppel, cáfolta azokat az információkat, amelyek szerint a zuhanás előtt a pilóta kényszerleszállásra kért volna engedélyt.
Ugyanakkor a másodpilóta özvegye az orosz állami tévének azt mondta, hogy férje az indulás előtt a gép műszaki állapota miatt panaszkodott a lányának.
Kogalymavia légitársaság szóvivője szerint a 18 éves gép repülésre alkalmas állapotban van, a pilóta pedig 12 ezer órányi repülési tapasztalattal rendelkezett. A baleset körülményeinek kivizsgálására az egyiptomi hatóságokhoz orosz és francia szakértők is csatlakoztak.
Az orosz Ria Hírügynökség szerint Kogalymavia ellen nyomozást indította a repülési szabályok megsértése miatt. Az orosz rendőrség már átkutatta a társaság irodát.
Az Iszlám Állam terroristái, akik a Sínai-félszigeten is aktívak, próbálták úgy beállítani a tragédiát, mintha ők lőtték le a gépet, de ezt az egyiptomi miniszterelnök és az orosz közlekedési miniszter is kizárta.
Katonai szakértők szerint abban a magasságban, ahol az Airbus repült, nem is lehetne vállról indítható rakétával leszedni.
Mindenesetre a Lufthansa, az Air France-KLM és az Emirates légitársaságok addig nem indítanak gépeket a félsziget fölé, amíg ki nem derül, hogy pontosan mi okozta a balesetet. A British Airways és a easyJet viszont nem változtatott a Sarm es-Sejkbe tartó járatain. (BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.