Az egyik legérzékenyebb információ, amit a Facebook tud önről, hogy kinek a profilját szokta titokban nézegetni.
Who viewed my Profile
Volt időszak, amikor szinte kizárólag úgy terjedtek a vírusok az FB-n, hogy egy alkalmazás azt ígérte: leleplezi a titkos imádókat. Ha rányomott a linkre, akkor persze nem derült ki, hogy ki nézegeti naphosszat a profilját, viszont bekapta a vírust.
Mindenki tudni akarja, hogy melyik ismerőse leselkedik utána.
Ehhez látszólag nem kapcsolódik egy másik facebookos téma, ami szintén tömegeket izgat:
mi alapján rangsorolja a Facebook az ismerőseimet?
Ezekre gondolok
Szóval van például ez a 9-es doboz, a profil baloldalán. Néha olyan arcok tűnnek fel benne, akikkel hónapok óta nem beszéltem. Akik egyáltalán nincsenek a 9 legközelebbi barátom között. A chat listán sem abban a sorrendben szerepelnek az emberek, amilyen gyakran beszélek velük a Facebookon.
MI VAN HA A KÉT DOLOGNAK, A TITKOS PROFILNÉZEGETÉSNEK ÉS A BARÁTOK RANGSORÁNAK KÖZE VAN EGYMÁSHOZ?
Ezt a fontos kérdést járja körül a Vice techrovata a Motherboard.
Annyi előnyük van, például velünk szemben, hogy velük szóba áll a Facebook. Így mikor megkérdezték, hogy miért az a 9 ember van a dobozban kiemelve, akkor ezt a választ kapták:
"This is a group of relevant friends intended to be a useful prompt for the user."
Ez valami olyasmit jelent, hogy a Facebook szerint ezekkel az ismerősökkel érdemes kapcsolatba lépned, velük érdemes kapcsolatot tartanod.
A Facebooknak elemi (üzleti) érdeke, hogy minél jobban összehozza a felhasználókat.
Ezekhez a célokhoz, a hozzám igazán (potenciálisan) közeli emberek megtalálásában pedig fontos mutató lehet, hogy ki nézegeti a profilomat. Mi van, ha titokban én is pont az övét nézegetem? Mennyit chatelnénk, ha ez kiderülne!
Ehhez képest a Facebook hivatalos válasza lehangoló.
Csak a nyilvános interakciók, chatek, lájkok, kommentek számítanak a barátok sorrendjének meghatározásakor.
A Vice szkeptikus a válasszal kapcsolatban, és ez nem csoda.
A Facebook legfontosabb üzleti titka, hogy mit vesznek figyelemben a különböző algoritmusaik, azok, amik eldöntik, milyen hírek kerülnek a News Feedbe, és azok amik eldöntik, kik a "legfontosabb" barátaink.
Ha csak áttételesen is kiderülne, hogy ki után szoktunk leselkedni (vagy ki leselkedik utánunk), annak katasztrofális következményei lehetnének minden résztvevő számára.
A Facebook végső soron emberi kapcsolatokból keresi a pénzét. Nem tudjuk, hogy pontosan hogyan figyel bennünket. Az emberek ezzel kapcsolatos félelmei egyáltalán nem megalapozatlanok. Ha a felhasználók hirtelen még bizalmatlanabbá válnának, akkor a Facebook valószínűleg kevesebb pénzt tudna keresni, ezt meg nyilván nem akarják.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.