Az olasz miniszterelnök pénzt adna az operába járó a bevándorló fiataloknak

Terrorizmus
2015 november 24., 23:36

Matteo Renzi egy tipikus olasz megoldással állt elő, válaszul Európa biztonsági fenyegetettségére: kultúrával harcolna a terrorizmus ellen.

Renzi a baloldalon - AFP PHOTO / FILIPPO MONTEFORTE
photo_camera Matteo Renzi a bal oldalon (Fotó: Filippo Monteforte / AFP)

A 40 éves olasz miniszterelnök 2 milliárd eurós tervet mutatott be, ennyit költene Olaszország arra, hogy ne váljon Franciaországhoz hasonló áldozattá. Ebből 1 milliárd menne biztonságra és védelemre, míg a másik 1 milliárd kulturális programokra.

Utóbbi főleg azokat a fiatalokat érintené, akik a nagyvárosok szakadt külvárosaiban élnek, ahol gyakran összecsapnak az olaszok és a bevándorlók.

A terv szerint 500 eurós jutalomdíj is járna minden 18 évesnek, aki eljárna színházba, operába, koncertekre és múzeumba. A miniszterelnök szerint ezzel szeretnék felébreszteni bennük az igényt, hogy őrködjenek Olaszország hatalmas kulturális öröksége felett.

Renzi szerint meg kell mutatni, hogy míg a terroristák szobrokat rombolnak, addig az olaszok szeretik a művészetet, és amíg a terroristák könyveket égetnek, addig Olaszországban hatalmas könyvtárak vannak.

A tervnek valószínűleg nem fognak örülni a válságos gazdasági élet szereplői, és még a parlamenten is át kell mennie.

A közvélemény-kutatások szerint az olaszok 60 százaléka nem támogatná, hogy Olaszország csatlakozzon Franciaországhoz és Oroszországhoz az ISIS elleni háborúban.

Olaszországban néhány hét múlva, december 8-án fogja Ferenc pápa megnyitnui az irgalmasságnak szentelt szentévet a Szent Péter-bazilika szent kapujának kitárásával, amire nagy tömeg fog érkezni, ami miatt sokan aggódnak, nehogy meglássa benne a lehetőséget az ISIS. (FT)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.