Egy rejtélyes kínai milliárdos vezetésével Nicaraguában valósulna meg az emberiség történetének egyik legnagyobb építkezése. Az országot ketté szelve, a Panama-csatornánál szélesebb és mélyebb hajóutat hoznának ott létre.
A projekt körül a kezdetektől rengeteg az aggasztó kérdés: nagyon komoly környezetvédelmi kockázatok mellett az sem világos, egyáltalán szükség van-e egy új kereskedelmi útvonalra, a kínai befektető mögött pedig mindenki eleve a kínai államot sejtette. A tervezett csatornáról részletesebben egy korábbi cikkünkben írtunk.
Az ötvenmilliárd dollárosra becsült beruházás viszont most tovább csúszik. A kivitelezésért felelős Hong Kong Nicaragua Development (HKND) Group a héten jelentette be, hogy még legalább egy évnek el kell telnie, mielőtt érdemi munkába tudnának fogni.
Ennek oka egyrészt, hogy újabb környezetvédelmi aggályok merültek fel, melyekre reagálniuk kell. A környezeti hatástanulmány elkészítésére felkért brit cég szerint ugyan a projektnek jelentős környezeti és társadalmi következményei lehetnek, de ezek csillapíthatóak.
A HKND illetékesei szerint most ezeket fogják figyelembe venni, és ennek megfelelően módosítani is akár az eredeti tervet, hogy megfeleljenek a nemzetközi szabványoknak és kivívhassák a Világbank és egyéb nemzetközi intézmények támogatását.
Szerintük ezért a komolyabb munkálatok csak 2016 végén indulhatnak majd meg.
Van viszont egy másik probléma is, amiről kevésbé szólnak a jelentések. Állítólag a kínai tőzsde mélyrepülése jelentősen megtépázta a kínai telekom-mogul, Wang Ming vagyonát. Idáig a cég hivatalos kommunikációja végig az volt, hogy Wang a saját vagyonát pörgette bele ebbe a projektbe, még ha ezt nem is nagyon hitte el senki.
A korábban a világ 200 leggazdagabb embere közé tartozó Wang ugyanakkor nagyon nagyot bukott a kínai tőzsde összeomlásával, vagyona harmada veszhetett el. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.