Az ősszel kiderült, egyelőre csak 125 milliárd forint jutna a 3-as metró infrastruktúrájának (alagút, sínek, állomások, biztonsági berendezések) felújítására.
Ez az összeg rendkívül kevés a munka nagyságához képest, nem véletlen, hogy eredetileg 160 milliárdos becsült költséggel számolt a főváros által felkért tervezőiroda, a Főmterv.
Bár a végleges terveket még nem ismerni, az biztos, hogy többek között az akadálymentesítés is kárát látja a forráshiánynak, ha pedig lesz, a következő 30 évben nem lesz akadálymentesítve a főváros legforgalmasabb vonala.
A Mozgássérültek Budapesti Egyesülete (MBE) azt kéri a főváros vezetésétől és Magyarország kormányától, hogy a tervezett felújítás során az M3-as metró teljes szakaszát akadálymentesítsék.
Az MBE ezért december 3-tól kampányt indít,
Az M3-as metró mindenkié
címmel.
Az MBE emlékeztet arra, hogy „a metróvonal 20 megállójából az elmúlt 35 év alatt mindössze kettőt akadálymentesítettek.”
Ezt még lehet arra fogni, hogy a hetvenes-nyolcvanas években, amikor a metró épült, még nem volt kiemelt fontosságú az akadálymentesítést, ugyanakkor a helyzet az, hogy a mozgássérülteknek és nem utolsó sorban a babakocsisoknak a jelenlegi információk alapján azután sem lesz jobb, hogy a metrót felújítják.
Mint arról korábban írt a sajtó, egész egyszerűen a főváros és a kormányzat egyelőre nem tud akkora forrást előkeríteni, hogy a metró infrastruktúráját ne csak eredeti (a hetvenes éveket idéző), hanem modern, tehát a 2015-ös elvárásokat teljesítő műszaki tartalommal újítsa fel.
Így például nem lesz lift több állomáson.
„Az MBE kirekesztőnek tartja, hogy a főváros nem tervezi a Pöttyös utcai, az Ecseri úti, a Kálvin téri, a Ferenciek téri, az Arany János utcai és a Klinikák állomás akadálymentessé tételét.”
A mozgássértültek úgy látják, elfogadhatatlan, hogy az adóforintokból, azaz „mindenki számára” épülő beruházásból részlegesen ki lesznek zárva, és miközben aktív tagjai szeretnének lenni a társadalomnak, mozgásukat korlátozzák.
Az MBE levele végén összegzi, nemcsak a mozgássértült, kerekesszékesekről van szó:
A szervezet levelét Tarlós István főpolgármesterhez és a kerületek vezetőihez is eljuttatta.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.