A héten jött ki egy új kutatás az amerikai középiskolások drogfogyasztási szokásairól. Ebből az is kiderült, hogy a mérések történetében most először megfordult a naponta dohányzó és naponta marihuánát fogyasztó gyereke aránya. Nem fűből szívnak sokkal többen, hanem sokkal kevesebben cigarettáznak, mint korábban. 2010 óta 55 százalékkal csökkent a naponta rágyújtó 18 évesek száma.
Egyrészt sikeres leszoktató kampányok voltak, amik kifejezetten a középiskolásokat vették célba, másrészt sokan áttértek az e-cigire és a vizipiára.
A napi szerfogyasztók aránya 2015-ben így néz ki.
Nem csak az látszik, hogy a cigizés csökken, hanem az is, hogy az elmúlt években egyre több amerikai államot elérő legalizáció ellenére nem nő érdemben a naponta spanglizó középiskolások száma. Ezzel együtt a fű elfogadottsága, nyilván a legalizálástól nem függetlenül nő, és ennek lehetnek káros hatásai. Az amerikai Állami Egészségügyi Intézet (NIH) éppen ezért hosszú távú kutatást kezdett 10 ezer kamasz részvételével, azt vizsgálják, hogy a kamaszkori marihuána fogyasztásnak milyen hatása van az agyra, vagy például az iskolai előmenetelre.
Ilyesmi átfogó kutatásokra Magyarországon egyre kevesebb pénz van. Pedig fontos lenne, hogy a drogosok ellátásával, és a megelőzéssel foglalkozó szakemberek tudják, hogy ki, mennyit drogozik.
A tesztet van értelme kitölteni, a tavalyiból kiderült, hogy a világ élvonalában van a magyar kristály és herbálfogyasztás, tavaly előtt az eredmények olyan mértékű alkoholproblémát mutattak Magyarországon, hogy két héttel a publikálás után nemzeti alkoholstratégiát ígért be a kormány.
A kérdőív anonim, a kérdések egy része átugorható.
A felmérés alapítója az angol Dr Adam Winstock, pszichiáter. Itthon a ELTE Pszichológiai Intézetének professzora, Demetrovics Zsolt, valamint Mervó Barbara végezik a kutatást.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.