Pezseg az élet a közpénz kreatív felhasználását új szintre emelő MNB körül.
Az MTA Közgazdaságtudományi Bizottsága arra kéri az MTA vezetését, hogy segítsen az MNB "közgazdasági és a gazdaságtudományi felsőoktatásban és kutatásban zajló térfoglalásnak visszafordításában" - írja a Napi.hu.
A bizottság szerint az MNB, közvetlenül és alapítványain keresztül is egyre nagyobb teret foglal el a közgazdasági és a gazdaságtudományi felsőoktatásban és kutatásban.
Az MNB-alapítványok által felhasznált közpénz ellenőrizetlen forrásként jelenik meg a szigorúan szabályozott felsőoktatási piacon: felhasználásuknál sem a közpénzügyi, sem az akkreditációs szabályok nem érvényesülnek
- írják az MTA honlapjára is felkerült állásfoglalásban.
Megállapításaik között szerepel többek között, hogy:
- „...az MNB-nek és a mintegy 200 milliárd forinttal feltőkésített Pallas Athéné alapítványainak a felsőoktatásra fordított kiadása közpénz.”
- „...a közpénzfelhasználás nemzetközi és hazai normáinak, törvényi szabályzásának (átláthatóság, megalapozottság, elszámoltathatóság, hatékonyság) az MNB-nek és alapítványainak a gyakorlata nem felel meg.”
- „...az MNB alapítványi programjai deklaráltan egyfajta közgazdasági nézetrendszert kívánnak uralkodóvá tenni, amit a felsőoktatásban történő térfoglalással próbál megvalósítani. Ilyen cél közpénzek segítségével történő megvalósítása sérti a tudományos szabadság alapelvét és veszélyezteti a támogatott oktatási-kutatási intézmények autonómiáját.”
- „Különösen kritikus – a tudós utánpótlás miatt az MTA számára is kiemelten fontos – a PhD képzésbe való fokozódó beavatkozás. Az MNB az ország legnagyobb doktori programját vallja a magáénak, miközben még semmilyen akkreditált doktori iskolája nincs.”
A közpénz-kérdés azért is fontos, mert az MNB továbbra sem tartja ezeket közpénznek, ezért három alapítvány nem adja ki a Világgazdaságnak a bírósági döntés ellenére sem a kért adatokat.
Eközben az Átlátszó arról írt, az MNB újabb 900 millió forintért vásárolt műalkotásokat. Az EU-s közbeszerzési értesítőben három darab MNB-s tender eredménye is megjelent:
- Megvették az Artpool dokumentumgyűjteményt 90 millió forintért.
- Megvásárolták a Kövesi-festménygyűjteményt 795 millió forintért.
- Megvették a „Csendélet gyümölccsel, tenger gyümölcseivel és értékes edényekkel” című Abraham van Beijeren képet 380 ezer euróért, ami nagyjából 120 millió forint.