*Kocsmát írok, mert a kutatás pubokról szólt. De nem arra gondolok, amit ma a köznyelvben kocsmának hívunk. A szó eredetileg valami olyasmit jelentett, mint amit a pub is, de a Kádár-rendszer kiirtotta ezt a műintézményt és kultúrát, átadva a helyét az alkoholistaellátó talponállóknak, amik pont ezt a fajta közösségi funkciót nem látják el, amelyek miatt a brit kutatások hasznosnak találták a kocsmákat.
Az oxfordi egyetem kutatói nagyszabású kutatásukban megállapították, hogy azok, akik egy hagyományos brit pub közelében élnek, és rendszeresen látogatják is a lokális műintézményt, "jelentősen" boldogabbak, több a barátjuk, elégedettebbek az életükkel és inkább isznak mértékkel, mint azok, akik a helyi kiskocsma helyett máshova járnak inni.
"A barátság és a közösség talán a két legfontosabb tényező, ami egészségünket és jólétünket befolyásolja" - mondta a kutatásról az egyetem professzora, Robin Dunbar. Szerinte barátkozni csak szemtől szembe lehet. "A digitális világ egyszerűen nem pótolja ezt. És mert a társasági életünk egyre inkább online, mint személyes, egyre fontosabb, hogy legyenek ilyen kötetlen helyek, ahol régi barátokkal találkozhatunk és új barátságokat köthetünk" - mondta.
A kutatást a Campaign for Real Ale (Camra) nevű szervezet rendelte az egyetemtől. A szervezet vezetőjét, Tim Page-t nem lepte meg az eredmény. "A kocsma közösségi tér, ahol a barátainkkal élvezhetünk egy italt felelős, felügyelt közösségi környezetben" - mondta. Épp ezért küzd szervezetével azért, hogy minél több kocsma maradhasson fel. A tendenciák ugyanis aggasztóak. Míg 1951-ben 73 ezernél is több kocsma volt Angliában és Walesben, mára már 52 ezernél is kevesebb maradt, és heti átlag 29 zár be. (Via The Telegraph. Címlapkép: Ian / Flickr CC BY-NC 2.0)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.