Szoros, nagyon szoros lesz az iowai kaukusz

külföld
2016 február 01., 09:04

Ma, illetve magyar idő szerint kedd hajnalban kezdetét veszi az amerikai elnökválasztás. Mint 1972 óta mindig, idén is Iowában tartják az első megmérettetést az elnökjelölt-jelöltek között. És mert idén az lett az előválasztási küzdelem legnagyobb kérdése, hogy képesek lesznek-e a pártok mérsékelt jelölteket állítani, vagy mindkét párt a saját szélsőségeseinek tetsző jelöltet választ, a mostani kaukusznak különösen nagy tétje lett.


Iowa Poll Methodology, Jan. 30, 2016


Ezért is várta mindenki nagyon az amerikai közvélemény-kutató félisten, Ann Selzer legendás iowai felmérését, amit a Des Moines Register vasárnapi számában közöltek. Selzer azért legendás, mert felmérései meglepően pontosak szoktak lenni - az elmúlt 24 évben előrejelzései átlagban legfeljebb 3,3 százalékkal, vagyis hibahatáron belül tértek csak el a végeredménytől.

Ő most mindkét pártban rendkívül szoros versenyt jósol.

A felmérése szerint Clinton hibahatáron belül, mindössze 3 százalékponttal vezet Bernie Sanders előtt.

Ez azonban pont elég lehet a győzelemhez, mert a felmérés szerint

Clinton hívei elkötelezettebbek, 83 százalékuk állítja, hogy határozottan kiállna választása mellett - Sanders támogatói között csak 69 százaléknyian állítják ugyanezt.

Az is Clinton mellett szól, hogy bár Sanders sokkal népszerűbb az elsőválasztók körében - 53 százalékuk támogatja a magát demokratikus szocialistának valló vermonti szenátort, míg Clintont csak 34 százalékuk -, Selzer mérései szerint idén csak 34 százalék lesz az elsőválasztók aránya a kaukuszon - 2008-ban, amikor Barack Obama meglepetésre legyőzte Clintont, 57 százaléknyi elsőválasztó kaukuszolt.

A republikánusoknál összetettebb a helyzet. Selzer felmérése szerint Donald Trump január elejéhez képest 6 százalékpontot erősödve átvette a vezetést Ted Cruztól, aki két pontot visszaesett, így most öt pontos hátrányban van. Trump 28, Cruz 23 százalékon áll. A felmérés szerint Marco Rubio 15 százalékos támogatottsággal a harmadik, rajtuk kívül még a 10 százalékos támogatottságú Ben Carsonnak és az 5 százalékon álló Rand Paulnak van számottevő támogatottsága.

Ez pedig nagyon érdekes versenyt eredményezhet, mert az iowai kaukusz lebonyolítási rendje szerint

  • egy bizonyos támogatottsági szint alatt a jelöltek kiesnek a versenyből;
  • a jelöltek támogatóinak van fél órájuk győzködni egymást a szavazás előtt.

Ez a mérsékelt jelöltek közül egyedül versenyképes Marco Rubiónak kedvez, ő gyorsan növelheti támogatottságát - Selzer felmérése szerint 20 százaléknyi szavazónak ő a második választása - ezzel az elsődleges és másodlagos támogatókat összeadva már döntetlenre áll Trumppal. Akinek ez a legnagyobb gyengéje: bár támogatói elkötelezettek, a hívein kívül alig tud megszólítani bárkit. Ezen pedig sok múlhat.

Így, bár Trump előnye magabiztosnak látszik, pillanatnyilat Cruz tűnik az esélyesebbnek, mert ő 17 százaléknyi kaukuszoló második választása. De támogatottsága visszaesése kedvezőtlen előjel.

Márpedig ha Cruz a hozzá hasonló szélsőkeresztényeknek hagyományosan kedvező Iowában sem tudna nyerni, az minden bizonnyal kampánya végét is jelentené. 

Nem azt mondom, hogy azonnal visszalépne, de sok esélye már nem maradna a végső győzelemre.

Komoly tétje van még Rubio szereplésének is. Ha jó eredménnyel, 20 százalék fölötti támogatottsággal végez, akkor a következő, New Hampshire-i előválasztásig elérheti, hogy a párt vezetése őt támogassa a mérsékelt jelöltek közül, vagyis ő válljon a hivatalos kihívóvá a szélsőjobbos Cruz és a párton kívüli, populista demagóg Trumppal szemben.

Trump győzelme most, hogy már ő az esélyes, csak akkor számítana igazán, ha elsöprő lenne - akkor az amerikai média a következő napokban kizárólag róla szólna, ami szinte garantálná a New Hampshire-i és dél-karolinai győzelmet, akkor pedig már nagyon nehéz lesz megfékezni. (Via Des Moines Register. Címlapképünkön az iowai kampány hangulatát igyekszem érzékeltetni, amúgy a tökesélytelen New Jersey-i kormányzó, Chris Christie egyik kampányeseményén készült. Fotó: Joe Raedle/Getty Images.)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.