Amikor a fenntartható életmódról beszélünk, minden apróság számít. Mert rohadt sokan 7,4 milliárdan vagyunk, így igenis számít, hogy lebomlik-e a kávékapszula, vagy hány ásványvizes flakont dobunk szemétbe naponta.
A káros szokásokon javán az életmód minimális változtatásával segíthetünk, de van olyan terület, amivel kapcsolatban már felmerül a kérdés: szükséges ez? Az eldobható tisztasági betétek moshatóra cserélése lenne az egyik szükséges, radikális lépés?
Mosni, szárítani, mosni szárítani? Felesleges termékek a zöld gondolkodású nőkre célozva, vagy tényleg fontos lépés a fenntartható életmód kialakítása felé?
A témába vágó oldalakat böngészve mindenképp az utóbbi.
"Egy eldobható betétbe vagy tamponnal menstruáló ember első menstruációjától a vérzés megszűnéséig átlag 18 000 betétet, tampont használ el. Ezek, az eldobható pelenkákhoz hasonlóan, 100-500 évig bomladoznak, gyakran mérgező összetevőiket az emberi szervezet után a környezetbe juttatva.
Anyáink és nagyanyáink gyűlölték a vérük felfogásához használt rongyok mosogatását, mert nem volt alternatíva. De mi már éppenséggel választhatunk, és ezzel kifejezhetjük azt is, amit jónak gondolunk - például rituálisan mosható betéteket használhatunk és eközben figyelhetünk kicsit jobban a testünk változásaira. Plusz nyugalomban gondolhatunk a 18 000 darab betéttel kisebb szemétkupacokra."
Férfiként nem fogok állást foglalni a mosható betétek kérdésében, de mindenesetre érdekes, hogy már erre is hazai mozgalom, és piac alakult. Aki akar, rendelhet, sőt varrhat magának saját, többször használható intimbetétet, sőt azoknak sem kell lemondani a környezettudatos megoldásról, akik nem vesződnének a mosással.
Őket szólítja meg az intimkehely, egy puha, általában orvosi szilikonból készült kis pohár, amit látva mindenki el tudja képzelni a működési elvet. Leírása szerint szexi (?), kényelmes, modern, olcsó, egészséges, diszkrét megoldásról van szó.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.