Egy 270 fős általános iskolát átvenne az egyébként 17 milliárd forintos adósságban lévő Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól (KLIK) a Tatabányai Német Nemzetiségi Önkormányzat. Ehhez hozzájárult a város képviselő-testülete, egyúttal kötelezettséget vállalt az esetleges működési hiány pótlására - mondta el a polgármester pénteken az MTI-nek.
Schmidt Csaba (Fidesz-KDNP) tájékoztatása szerint az iskola Tatabánya egyik német nemzetiségű városrészében, Felsőgallán működik. Az intézmény összes tanulója a német nemzetiségi nyelvoktató program szerint tanul, a nyelvi bontás miatt az átlagos iskoláknál alacsonyabb csoportlétszámban.
A nemzetiségi törvény szerint a nemzetiségi önkormányzatok tarthatnak fent óvodát és iskolát, ehhez az állami költségvetés átlagbér alapú támogatást nyújt, valamint az egyházi fenntartókhoz hasonlóan tanulónként 160 ezer forint működési támogatást igényelhetnek.
A képviselők elé került előterjesztés szerint az országban 2014-től 11 iskola került helyi német nemzetiségi önkormányzatok fenntartásába.
A tapasztalatok szerint az átvett iskolák finanszírozására – a működtetésben részt vevő önkormányzatok támogatásával együtt – a korábbihoz képest 20-30 százalékkal magasabb összeg jut.
„Az iskola finanszírozási helyzete lényegesen javul, az intézménnyel kapcsolatos hatáskörök újra egy helyi szinten választott önkormányzati testület hatáskörébe kerülnek” – írják a dokumentumban.
A szóban forgó iskola átvételéhez a 2016/2017-es tanévtől hozzájárult a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, az átadásról szóló döntést az Emberi Erőforrások Minisztériumának illetékes államtitkára hozza meg – írja az MTI.
Decemberben a Békés megyei Méhkeréken a helyi általános iskola fenntartói jogának tárgyában helyi népszavazást tartottak Az eredmény szerint a román nemzetiségi települési önkormányzat a 2016/2017-es tanévtől kezdeményezni fogja a Méhkeréki Román Nemzetiségi Kétnyelvű Általános Iskola fenntartói jogának átvételét a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.