Globálisan két év alatt kétmilliárd dolláros kárt okozott az a csalási mód, hogy bűnözők vállalatok vezérigazgatójának adták ki magukat, és pénzt kértek. Az FBI jelentése szerint a "CEO-csalásnak" is nevezett módszernek több mint 12 ezer áldozata volt ebben az időszakban.
A csalás lényege, hogy a cég vezetőjének emailfiókját utánozva, egy hasonló címről írnak a beosztottaknak, hogy azok utaljanak pénzt tengerentúli számlaszámra. És mire kiderül a turpisság, általában már nem lehet mit tenni.
Az átlagos veszteség az ilyen csalások után, egészen elképesztő 120 ezer dollár, de az FBI jelentése szerint volt olyan vállalat, ahol sikerült 90 millió dollárt offshore számlákra utaltatni.
A jelentés szerint a CEO-csalások száma az utóbbi időben látványosan emelkedett, csak az elmúlt félévben 800 millió dolláros kárt okoztak így csalók. Ráadásul nem is lehet egyetlen országra visszavezetni az elkövetők körét, az erre szakosodott csalók fel-alá mozognak a világban, a nyomok 108 országba vezetnek. Ezért persze jóval nehezebb bárkit tetten érni.
Az FBI lát hasonlóságokat az egyes esetek között, de még nem egyértelmű, hogy egyetlen bűnszervezet felel-e értük, vagy párhuzamosan többen is élnek ezzel a módszerrel.
A szövetségi nyomozóiroda egyben azt javasolja a cégeknek, hogy érdemes további biztonsági lépéseket bevezetni, például átutalás előtt ne legyen elég az email, mindig legyen szükség telefonos jóváhagyásra is. (Financial Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.