Cameron véleménycikkel kezdte kampányát az EU-tagság mellett

külföld
2016 február 28., 13:30

Ígéretéhez híven követelései teljesülése után az EU-tagság mellett kezdett kampányba David Cameron brit miniszterelnök. Vasárnap jelent meg publicisztikája a konzervatív Sunday Telegraphban, ebben azt írja, hogy

a kilépés egyetlen bizonyossága a bizonytalanság lenne,

ha pedig a brit választók a kilépésre szavaznának, az az "évszázad hazardírozása" lenne. Cameron szerint a kilépéspártiak érvrendszere hírtelen elsoványodik, ha arra a kérdésre kell válaszolniuk, hogy mi jön a kilépés után. Cikkében egyből cáfolt is pár, a kilépés melletti érvet.

A kilépéspártiak által példaként emlegetett, EU-n kívüli, de az EU-s belső piachoz szabadon hozzáférő Norvégiáról például elmondta, hogy az nagyjából ugyanannyi pénzt fizet be az EU költségvetésébe és arányaiban kétszer annyi EU-s munkavállalót fogad, mint Nagy-Britannia, cserébe egyáltalán nincs beleszólása az EU-s döntéshozatalba, mert sem a parlamentnek, sem a tanácsnak nem tagja.

A belsőpiaci hozzáférést biztosító kétoldalú szerződéseket pedig nem olyan egyszerű megkötni: Svájc tíz évig tárgyalt ezekről az EU-val, a kanadaiak hét évig, és az a szerződés még csak életbe se lépett.

Cameron szerint a kilépés "ugrás lenne a sötétbe". Pártvezér elődje, Ian Duncan Smith munka- és nyugdíjügyi miniszter szerint viszont pont ellenkezőleg, Nagy-Britannia "nagyot lépne a fény felé", ha kilépne az EU-ból. A kormány megosztott, a pénzügyminiszter George Osborne, aki Cameron tán legfőbb szövetségese a kormányban és a pártban, főnökéhez hasonlóan tagságpárti. Szerinte most, amikor a világgazdaság a legrosszabb állapotban van a 2008-as válság óta, kifezetten kockázatos lenne kilépni. (Via MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.