Szakad a brazil kormány az elnök korrupciós ügyei miatt

külföld
2016 március 29., 20:35
comments 91

Kedden otthagyta a brazil kormánypártot a fő koalíciós partnere, a Demokratikus Mozgalom Pártja (PMDB). A párt vezetősége ezzel súlyosabb helyzetbe hozva a leváltással fenyegetett Dilma Rousseff elnököt. Egy nappal korábban a párt közlekedési minisztere, Henrique Eduardo Alves már kilépett a kormányból.  Dilma Rousseff brazil elnök - Fotó: AFP/Andressa Anholete

A PMDB vezetősége azt mondta, hogy akkor is kitartanak a függetlenségük mellett, ha Rousseff ellen jogi eljárás indulna. A párt közölte, hogy visszaadja a kormányban betöltött összes tisztségét, és felszólította minisztereit lemondásuk benyújtására. Amennyiben nem mondanak le, a PMDB fegyelmi vizsgálatot indít ellenük. 

Így akár már májusban leválthatják Rousseffet. Ebben az esetben a PMDB elnöke, Michel Temer ülhetne a helyére. 

A Demokratikus Mozgalom Pártjának (PMDB) vezetősége közfelkiáltással döntött arról, hogy kilép a kormányból - Fotó: AFP/Dida Sampaio/Estadao ConteudoA brazil parlament alsóházának PMDB-s elnöke, Eduardo Cunha közölte, pártja nem felelős Rousseff elnöknek az utóbbi években hozott kiszámíthatatlan politikai döntéseiért. 

A PMDB-nek 69 mandátuma van az 513 fős képviselőházban, és 18 szenátora foglal helyet a 81 fős szenátusban. A képviselőház tagjainak egyharmadára van szükség ahhoz, hogy meg lehessen akadályozni az államfő tisztségéből való felmentését. 

Brazíliában a Petrobras állami olajipari óriáscég körül kirobbant korrupciós botrány miatt hónapok óta súlyos belpolitikai válság uralkodik. Az ellenzék azzal vádolja a munkáspárti Rousseffet, hogy 2010-es és 2014-es választási kampányait vesztegetésekből finanszírozták.

Ezen felül azzal is gyanúsítják, hogy két évvel ezelőtti újraválasztása érdekében manipulálta az államháztartás mérlegét. Emiatt az ellenzék indítványt nyújtott be a parlamenthez, amelyben az államfő elmozdítását kérték. (BBC/MTI) 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.