Orbán és Soros ugyanazt mondják a letelepítési kvótáról

migráció
2016 április 09., 20:11

Soros György írt egy cikket a New York Review of Books-ba az európai menekültkrízisről. Szerinte a közelmúltban megkötött EU-török megállapodással és a letelepítési kvótával négy nagy probléma van.

  1. A megoldás nem igazából európai. Törökországgal tárgyalták le, az Európai Unió nagyobb részére pedig Angela Merkel német kancellár erőlteti rá.
  2. Súlyosan alulfinanszírozott.
  3. Nem önkéntes alapú. Az előre megszabott kvótákat olyan országokra kényszerítik rá, amik nem akarják elfogadni azt, a menekülteket pedig így részben olyan országokban telepítik le, amit nem ők választottak, és ahol nem akarnak élni. Míg másokat, akik már elérték Európát, visszaküldenek Törökországba.
  4. Az EU jelenlegi politikája lényegében menekültakollá alakítja Görögországot, miközben nincs az országnak elég ereje ahhoz sem, hogy a már Görögországban lévő migránsokat el tudja látni.

De Soros szerint az összes hiba könnyen javítható, és hosszan le is írja a javaslatait. Azt mondja, azért osztja meg a gondolatait, mert Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke nyílt vitát kezdeményezett a kérdésről.

A 4 pont alapján látszik, hogy Soros jórészt ugyanott támadja az EU mostani politikáját, ahol Orbán, aki szintén nem ért egyet a kvótával, és szintén ellenzi, hogy bármit is akaratuk ellenére a tagállamokra erőltessen az EU.

A megoldási javaslataik már persze gyökeresen eltérnek. Míg Orbán mindenkit az EU-n kívül tartana, addig Soros azt mondja, hogy az EU-t már elérő törvényes menekültek számára lehetővé kellene tenni, hogy elérjék az EU-n belül azt az országot, ahová menni akarnak.

Ugyanakkor sokkal több pénzt kellene költeni a görög humanitárius katasztrófa megelőzésére, és azokra az országokra is, ahol a menekültek most a legnagyobb számban élnek. Soros szerint ezekben az országokban (például Törökországban) kell a menekültek életét jobbá tenni, mert így lecsökkenne azok száma is, akik végső elkeseredésükben elindulnak az EU felé.

Soros szerint ehhez az EU-nak évente kb. 30 milliárd euróra, azaz 8500 milliárd forintra lenne szüksége. Ez nagyjából az éves magyar GDP negyede, de az EU teljes GDP-jének még a negyed százalékánál is kevesebb.

Ez első ránézésre sok pénznek tűnik, de Soros azt írja, sokkal drágább lenne, ha mondjuk a Schengeni zónában kellene visszaállítani a határellenőrzést a kezeletlen migránsválság miatt.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.