Feltéve, hogy nagyon akarjuk. A küzdelem a fosszilis energiaforrások felhasználásának visszaszorítására nem parttalan háború, legalábbis ezt állítja a Sussex-i Egyetem új tanulmánya.
A kutatást vezető professzor Benjamin Sovacool csapata vizsgálta a történelem során bekövetkező váltásokat az energiahordozók között. Európában a fáról szénre 96-160 év alatt váltott a gazdaság, az elektromosság elterjedéséhez viszont már csak 47-69 év kellett.
Ma már nem kell ennyi idő sem az átálláshoz, akadnak olyan pozitív példák ahol egy elkötelezett, erős vezetés lokálisan véghez tudta vinni a váltást. 11 évig tartott, de Ontario állam Kanadában már elhagyta a szenet, ezzel szemben Franciaország csak rágyúrt az atomra, az energiaszükségleteik negyven százalékát állítják elő így.
A fő megállapítás tehát az, hogy az elnyúló átállást szajkózóknak nincs igazuk.
Gyorsan el lehet hagyni a szénre alapozott gazdaságot. Van ahol ez már sikerült, mert ez volt a döntésük.
Ennyin múlik? A kutatás azért elismeri, hogy nem egészen. Ott ahol adottak a feltételek, megfelelően fejlett a gazdaság, ott van lehetőség a gyors váltásra, de a fejlődő országok számára nincs ilyen opció, a fosszilis tüzelőanyagok elhagyása túl drága, és a megbízható áramszolgáltatás végét jelentené.
A folyamat igazi, globális gyorsulásához egyértelmű gazdasági előnyök kellenek, olcsó felhasználás, és látható profit.
Az indiai energiaügyi miniszter nyilatkozata alapján pedig úgy tűnik, ez már nincs messze, az ország célja további 100 gigawatt teljesítményű napelem telepítése 2022-ig.
Piyush Goyal kiállt, és kimondta: "Úgy gondolom, hogy egy új szénerőmű építése költségesebb befektetés a napelemeknél. Természetesen a szolgáltatás folyamatos biztosítása nagy kihívás, de képesek vagyunk megoldást találni erre a kérdésre, a napenergia felhasználásával."
A miniszter szavait tőzsdei zsonglőrök számai is alátámasztják, a Deutsche Bank jelentése alapján a napenergia piaci ára hatvan százalékot esett az elmúlt években, és 2020-ra beelőzheti a szenet.
Tehát vegyetek napfényt szén helyett, egyre olcsóbb, meg szebb.
(via climatechangenews.com, engadget.com)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.