Törökország fenyeget, Brüsszel engedékeny lenne

migráció
2016 május 03., 08:52

A BBC információja szerint szerdán az Európai Bizottság beterjeszti javaslatát arról, hogy a török állampolgárok vízum nélkül utazhassanak az EU schengeni övezetébe.

Ez volt az egyik feltétele a márciusban kötött EU-török alkunak, amelynek értelmében Törökország visszafogadja a Görögországból kitoloncolt menekülteket. Az egyezség életbe lépése óta jelentősen csökkent az érkező menekültek száma az EU területén.

Csakhogy több tagállam ellenzi, hogy a törökök megkapják a vízummentességét, és elég sok pontból feltételrendszert állítottak. Nem látszik, hogy a török hatóságok sietnének ezek teljesítésével, sőt a török kormány egyre keményebb, polgári demokráciához méltatlan eszközökkel irányítja az országot.

A bizottság javaslata önmagában nem elég, az Európai Parlamentnek és a tagállamok otthoni parlamenjeinek is ratifikálniuk kellene júniusig a vízummentességet. Ebből még hatalmas viták lehetnek.

Törökország EU-hoz rendelt nagykövetsége közben a szír menekültek áttelepítését is sürgeti az alábbi, négyrészes Twitter üzenetében:

  • Egyszer volt, hol nem volt, az EU létét fenyegeti menekültválság volt. Ma már senki sem beszél róla. Hogy lehet ez?
  • Azért, mert a sokak által elvetett és pesszimizmussal fogadott március 18-i megállapodás bizonyítottan működik.
  • Az Égei-tengeren zajló illegális migráció ellenőrzés alá került. Emberéleteket mentettünk. A csempészek hatalmas veszteséget szenvedtek. Most eljött az ideje a következő lépésnek:
  • Az EU-nak el kell kezdenie az önkéntes áttelepítéseket, az 1 szír egy másik szírért elv alapján. A kötelezettségeket be kell tartani.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.