1,3 millió dollárt utaltak a tokiói olimpia megrendezésére pályázók egy titkos, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség tavaly megbukott elnöke, Lamine Diack fiához köthető bankszámlára nagyjából akkor, amikor Tokió sikerrel pályázott a 2020-as olimpia rendezésére.
Ez az átutalásról értesülő Guardian szerint komoly kérdéseket vet fel a sikeres 2013-as pályázattal, illetve a NOB 2002-es Salt Lake City-i olimpiai botrányt követően kidolgozott új pályázati mechanizmusával kapcsolatban is.
Diack szerepéről nem is beszélve. Lamine Diack 1999-2013 között volt a NOB tagja, 2014-től tavaly novemberig pedig tiszteletbeli tagja. Novemberben végül azért kellett távoznia, mert lebukott, hogy az atlétikai szövetség elnökeként egymillió dolláros kenőpénz ellenében hunyt szemet az orosz atléták doppingbotránya felett.
A francia hatóságok az atlétikai botrány nyomozását terjesztették ki a 2016-os és a 2020-as olimpiai pályázatra, eközben bukkantak a Diack fiához, Papa Massata Diackhoz köthető bankszámlára és az 1,3 millió eurós átutalásra. Papa Massata Diack ekkor a NOB marketingtanácsadójaként dolgozott.
Az ifjabb Diack, akinek a marketingjogokat birtokló, amúgy japán Dentsu marketingügynökség korábban szabad kezet adott a feltörekvő piacok szponzorációjának intézésére, pozícióját zsarolásra is használta. A 2017-es atlétiaki világbajnokság mellett a 2020-as olimpiára is pályázó Katartól például ötmillió dollár kenőpénzt kért.
A tokiói olimpia szervezőbizottsága mindeközben tagadja, hogy bármi tudomása lett volna a pályázat idején történtekről. "A Tokió 2020 szervezőbizottságnak nincs tudomása a gyanúsítgatásokról. Meggyőződésünk, hogy Tokió azért nyerte el a rendezést, mert a legjobb pályázatot nyújtotta be" - mondta szóvivőjük. (Via The Guardian. Címlapkép: The Yomiuri Shimbun / AFP.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.