"Bár a kezdetektől fogva világossá tettem, hogy ez a szavazás a kilépésről, és csak a kilépésről szól, nem pedig bármely politikus jövőjéről [...] nem érezném helyesnek, hogy én maradjak a kapitány" - jelentette be a birt népszavazás másnapján David Cameron brit miniszterelnök.
Cameron ugyan kiírója volt a Nagy-Britannia kilépéséről szóló szavazásnak, de a kilépés ellen kampányolt. Épp ezért tarthatatlanná vált a pozíciója, de ma úgy döntött, hogy nem azonnal, hanem rövid átmeneti időszak után mond csak le. Megfogalmazása szerint
Nagy-Britanniának a konzervatív párt októberi kongresszusáig kellene új miniszterelnököt találnia,
vagyis legkésőbb addig maradhat hatalmon.
Cameron rövid, kb. tíz perces beszéde elején "hatalmas demokratikus kísérletnek" nevezte a népszavazást. "Büszkék lehetünk rá, hogy ezek a szigetek bíznak a népükben" - mondta, majd elismerte a szakadáspártiak győzelmét.
"Hadd gratuláljak mindazoknak, akik részt vettek a távozáspártiak lelkes kampányában" - dicsérte sportszerűen ellenfeleit. Majd biztosította őket róla, hogy "nem lehetnek kétségek" a döntés felől.
Ezután a piacokat és a befektetőket igyekezett megnyugtatni. "Nagy-Britannia gazdaságának alapjai erősek" - mondta.
A kilépéstől rettegőkhöz is volt néhány szava. Mint mondta, a szavazás
nem jelent azonnali változást.
"Nem lesz azonnali változás a körülményekben, továbbra is szabadon lehet utazni, ahogy a szolgáltatások is szabadon áramolhatnak" - mondta.
Arra is ígéretet tett, hogy a kilépésről szóló tárgyalásokba bevonja a skót, a walesi és az észak-ír kormányt is - amire már csak azért is szükség lehet, mert Észak-Írország és Skócia a maradásra szavazott, és mindkét országban fel is merült a végeredmény után a Nagy-Britanniából való kilépés gondolata.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.