Egy nemzetközi tudócsoport arra volt kíváncsi, hogy pontosan hogyan is képes néhány verébszerű madár ennyire gyorsan mozgatni a repüléshez használt izmaikat. Azt ugye eddig is tudtuk, hogy a kolibri vagy a piprafélék szárnyaiban lévő izmok egyszerre baromi gyorsak és erősek is, csak a hogyan volt a kérdés.
Na, pont ez a hogyan az, amire ez a nemzetközi tudóscsoport sem talált választ. Mellékesen viszont megtalálták a leggyorsabb mozgásra képes izmot, ami a gerincesekben előfordul.
Elektromos impulzusokkal stimulálták több verébféle szárnyait, aztán rögzítették az izmok leggyorsabb összehúzódásait. Kiderült, hogy az aranyvörös pipra és a kárminsapkás pipra izmai a leggyorsabbak.
A piprafélék egyébként Közép- és Dél-Amerika dzsungeleiben élnek, Magyarországra még a hírük se nagyon jutott volna el, ha a kárminsapkás pipra nem tudna ilyen bombajól táncolni:
(Audubon)
(Címlapi kép: Wikipédia by gjofili)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.