Erdogan a puccskísérlet óta először ment külföldre, és egyből Putyinhoz

külföld
2016 augusztus 09., 13:05

A kereskedelmi és a gazdasági kapcsolatok helyreállítását és a terrorelhárítást nevezte meg a kétoldalú csúcstalálkozó témáinak Vlagyimir Putyin orosz elnök, mielőtt Szentpéterváron fogadta a török elnököt, Recep Tayyip Erdogant.

Putyin és Erdogan kézfogása Szentpéterváron (Fotó: Alexander Nemenov / AFP)
photo_camera Putyin és Erdogan kézfogása Szentpéterváron (Fotó: Alexander Nemenov / AFP)

A két vezető először találkozott azóta, hogy a török légierő tavaly novemberben légtérsértésre hivatkozva lelőtt egy szíriai bevetésen részt vevő orosz bombázót. A két ország gazdasági büntetőintézkedésekkel is súlyosbított elhidegülésének Erdogan június végi bocsánatkérő levele vetett véget.

Az ellene július 15-én sikertelenül megkísérelt katonai puccs óta a török államfő most először látogatott külföldre. Putyin arról biztosította a vendégét, hogy Oroszország mindig is ellenezte az alkotmányellenes fellépést. Erdogan méltatta, hogy az orosz elnök közvetlenül az államcsínykísérlet után felhívta és támogatásáról biztosította őt, és kijelentette: a török nép az isztambuli tömegtüntetésen kinyilvánította, hogy demokráciában kíván élni.

A török elnök azt mondta, a két ország viszonya „nagyon más időszak” előtt áll, és a két ország közötti szolidaritás segíteni fogja a regionális konfliktusok megoldását. Erdogan ezzel a szíriai konfliktusra utalt, amiben Moszkva és Ankara egymással szemben álló szereplőket támogat.

A megbeszéléseken az előzetes tájékoztatás szerint szó esik egyebek között a Török Áramlat gázvezeték-projekt felélesztéséről, valamint az első török nukleáris erőmű megépítéséről is, amiről még 2010-ben állapodtak meg.

Ankara közben tovább zsarolja az EU-t

Ömer Celik, az európai uniós ügyek török minisztere közben azt mondta: Ankara felfüggeszti az Európa felé irányuló migrációs hullám feltartóztatásáról szóló EU-török menekültügyi egyezmény végrehajtását, ha az unió nem közöl időpontot a török állampolgárokra érvényes vízumkötelezettség megszüntetésére.

Celik a Habertürk török hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta: az EU-nak az az elvárása Törökországgal szemben, hogy változtassa meg a terrorizmus elleni jogszabályait, Európa saját biztonságának veszélyeztetését jelentené.

A menekültügyi megállapodásban az EU pénzügyi támogatások mellett vállalta, hogy felgyorsítja a törökökre érvényes vízumkötelezettség megszüntetését célzó, 2013-ban elkezdett folyamatot. Az eredeti tervek szerint júliusban vezették volna be a vízummentességet, de ezt elhalasztották azért, mert Ankara nem teljesítette az EU által előírt feltételek mindegyikét, így például nem módosította a terrorizmus elleni küzdelemről szóló jogszabályokat.

Recep Tayyip Erdogan török elnök a Le Monde című francia lapnak adott, hétfőn megjelent interjújában azt mondta, semmissé válik a Törökország és az Európai Unió közötti menekültügyi megállapodás, ha az EU nem teljesíti az abból fakadó kötelezettségét, a vízummentesség megadását a török állampolgároknak. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.