Jávor Benedek! Miért?!
Ez is szerepel abban a rapszodikus hangulatú közleményben, amit a "Római partért Egyesület" adott ki csütörtökön kora délután. Az Egyesületet helyi ingatlantulajdonosok hozták létre a Tarlós István-féle mobilgát tervének támogatására.
Írásukban többek között azt pedzegetik, hogy a mobilgát megépítése ellen küzdő PM-es európai parlamenti képviselő többek között
emberiség elleni bűncselekményt, illetve közösség tagjai elleni erőszakot követhet el.
De ez még a józanabb része a közleménynek, abba ugyanis a következő mondatok is bekerültek.
"Vajon a második világháború alatt kik voltak azok, aki faj, vallás, születés, lakcím stb. alapján megkülönböztettek embereket?! Mert most Jávor ezt teszi, ezt írja!!! (...) Minket nem bele lőttek, minket bele toltak a Dunába"
Így vonnak párhuzamot az Egyesületben a holokauszt áldozatai, és a Duna árterében lévő ingatlanok tulajdonosainak helyzete között.
Arról is írnak, hogy a római parton
"sajnos voltak, akik meg is haltak"
a megfelelő árvízvédelem hiánya miatt.
A helyzet értelmezéséhez nem árt tudni, hogy a "Római partért Egyesület" közleményét egy envirochem.hu-s emailcímről küldték, ők honlapjuk szerint
- vegyipari alapanyagok disztribúciójával,
- műtrágyagyártással- és értékesítéssel,
- üzemanyag nagy- és kiskereskedelemmel
foglalkoznak. A cég ügyvezetője és fő tulajdonosa Egri Gábor, a Száz leggazdagabb magyar lista szereplője, akinek Holiday Beach Budapest nevű szállodája az árvíz által leginkább fenyegetett római parti ingatlanok egyike.
Az Átlátszó 2013-ban írt részletes cikket a Tarlós-féle mobilgát mellett küzdő szervezetről, és arról, hogy nem teljesen világos, hogy "néhány kedvezményezett ingatlantulajdonos magánérdekén kívül milyen problémára jelent megoldást a [milliárdos EU pénzből tervezett] mobilgát."
Telefonon egyébként a szállodás Egri nem tudott konkrét példákat mondani a árvízvédelem hiánya miatt a rómain bekövetkezett halálesetekre. Amikor pedig a holokausztos párhuzamról kérdeztük, akkor arról beszélt, hogy a mobilgát hiányában a környékbelieknek pokoli körülmények között kell élniük és dolgozniuk, és ők ezen akarnak változtatni.
Szerinte Jávor Benedek politikai marketingérdekből lép fel a beruházás ellen. A közlemény egyébként Jávor egy héttel ezelőtti blogbejegyzésére lehet válasz, amiben arról ír, hogy szerinte a terv valójában
"megint a szokásos NER-modell: egy jól hangzó, messziről közhasznúnak tűnő érv (esetünkben az árvízvédelem), megállíthatatlanul burjánzó közpénzköltés, magánzsebekbe csordogáló profit."