Egy iráni irónő kövezésről írt egy kiadatlan regényében. Hat évet kapott érte

külföld
2016 október 07., 08:37

Egy kiadatlan regénye miatt hat év börtönbüntetésre ítéltek Iránban egy írónőt. Golrokh Ebrahimi Iraee kedden kapott hívást a hatóságoktól, amiben felszólították, hogy jelenjen meg Irán leghirhedtebb börtönében, az Evinben, hogy megkezdje büntetését.

Ugyanebben a börtönben raboskodik férje, Aresh Sagedhi, akit 19 év börtönre ítéltek, mert véleményt merészelt nyilvánítani és élni próbált gyülekezési jogával.

Iraee-t azért találták bűnösnek, mert kiadatlan regényében feldolgozza Soraya M megkövezésének történetét is. Regénye kitalált főhőse végignézi a megkövezést, ami annyira felzaklatja, hogy dühében elégeti a Koránt.

Rabnők a rettegett Evin börtönben Észak-Teheránban. AFP PHOTO/ATTA KENARE
photo_camera Rabnők a rettegett Evin börtönben Észak-Teheránban. AFP PHOTO/ATTA KENARE

A bíróság ítélete alapján Iraee ezzel "megsértette az iszlám szentségeket" és "rendszerellenes propagandát terjesztett". Az írónő érdekében eljáró nemzetközi jogvédő szervezet, az Amnesty International szerint Iraee tárgyalása paródiába illő volt, mindössze két rövid meghallgatás után ítélte súlyos börtönbüntetésre az Iráni Forradalmi Gárda különbírósága. Iraee-nek még jogi képviseletet se biztosítottak, de nemhogy ügyvédje nem volt,

fel se szólalhatott saját tárgyalásán,

aminek a második napján komoly műtét után lábadozva ott se lehetett.

Iraee-t 2014-ben, letartóztatása után 3 napig ismeretlen helyen tartották fogva, majd 17 napon át kínozták - többek között kivégzéssel fenyegetve - az Evin börtönben úgy, hogy közben a szomszéd cellában férjét rúgdalták és folytogatták. Mindezt Iraee hallotta is. (Via Telegraph)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.