Mielőtt a mindjárt érkező idézeteket olvasva elkezdenénk vinnyogva nevetni, szögezzük le, hogy Lázár János egy rakás amúgy teljesen igaz dolgot is mond a friss népszavás interjújában arról, hogy normális esetben milyennek kéne lennie a politikusok és a sajtó viszonyának. Na de azok a képek! És azok a kérdések! És azok a válaszok! És az a valóság, ami az istennek sem passzol Lázár mézédes szavaihoz!
Az interjúnak annyira erős drámai íve van, hogy ez után a cikk után vagy helyette mindenképp érdemes eredetiben végigolvasni.
A kormányátlagnál jóval intelligensebb Lázár mindig is mestere volt annak, hogy lefegyverezze, majd a tenyeréből etesse még akár az ellenségesnek elkönyvelt lapok riportereit is. A Népszava interjúja olyan erősen startol, hogy képtelenség nem ideidézni:
- Felhívta a Népszava főszerkesztőjét, hogy tisztázzák, miért nem vesz részt lapunk a hetenkénti Kormányinfón? A nyilvánosság előtt ezt ígérte.
- Nem, mert összefutottam vele a Parlamentben.
- Biztosan elmondta, hogy úgy érezzük, miniszter úr nem ad őszinte válaszokat a kérdéseinkre.
- Ez rosszul esik. Minden esetben megpróbáltam korrektül, higgadtan, őszintén válaszolni és legkevésbé sem állt szándékomba a Népszava szerkesztőségét vagy olvasóit bármivel megbántani. Abban a reményben adom ezt az interjút is, hogy visszacsábíthatom Önt és persze a szerkesztőségüket a Kormányinfóra. (...) Tudom, sajátos a stílusom, sokan ezt Luciferéhez hasonlítják a hódmezővásárhelyi barátaim közül, de igyekszem helytállni és semmiképpen sem akarok senkit megbántani. Ha mégis megtettem, ezúton is elnézést kérek.
- Jól esik, hogy visszavár bennünket, de akkor ez most őszinte beszélgetés lesz?
- Mindig őszintén beszélek Önökkel.
- Mit gondol az újságírókról és az újságírásról?
- A politikusok és a politika, illetve az újságírás és az újságírók kéz a kézben járnak, elválaszthatatlanok egymástól. Soha nem ellenségként vagy ellenfélként tekintettem még a legrosszindulatúbb újságírókra sem. Nagy rezsit fizet az a politikus, aki az újságírókra eszközként és nem partnerként tekint. A magyar újságíró társadalom az elmúlt évtizedekben kiszolgáltatottabbá vált. Nem könnyű szakma.
És ez még csak a repülőrajt volt! Magyar nyelvű interjú rég hasonlított ennyire két bájos galamb burukkolására egy üde, lombos ágon.
A két legmegértőbb ide-oda turbékolás így hangzott:
- Hónapokon át ígérte, hogy összehoz bennünket Farkas Flóriánnal.
- Tudom, hogy nem sikerült.
- Amikor a miniszterelnök romaügyi biztosát a parlamenti folyosón önre hivatkozva próbáltuk szóra bírni, eliszkolt az ülésterembe.
- Beszéltem vele és azt tanácsoltam, hogy már az együttműködés okán is kötelessége részletes tájékoztatást adni arról, milyen munkát végeztek az ORÖ-ben és ahhoz milyen uniós forrásokat használtak.
és
- Térjünk vissza a sajtóhoz. Mikor gondolja majd úgy a kormány, hogy rendeznie kellene a viszonyát a baloldali orgánumokkal?
- Nehéz kérdés.
- Miniszter úr ad interjút nekünk, néhány Fidesz vezető is, de nagyon kevesen. Pedig saját bevallása szerint egymásra vagyunk utalva.
- A miniszterelnök azt szokta mondani, hogy ennek az országnak 160/100 a vérnyomása ahelyett, hogy 120/80 lenne. Nagyon remélem, hogy 2018 után 120/80 lesz. (...) Élet-halál harc a magyar politika, amit szerintem lehet több humorral, nagyvonalúbban gyakorolni. A Fidesz "új generációjában" azok közé tartozom, akik ezt próbálják érvényesíteni, követni. (...)
- Üzenjük, hogy az ajtónk nyitva áll.
- Köszönettel át fogom adni. Hat évvel a kormányváltás után végre mindenkinek be kellene látnia, hogy az ország egyik fele ilyen, a másik olyan. Soha nem lehet úgy kormányozni, hogy mindenkinek tessen, de tiszteletben kell tudni tartani, hogy a másféle gondolkodásnak mindig lesz önkifejeződése. Ez az együttműködés kultúrája.
A "galamb kérdez gerlicét" típusú interjúból pompásan kirajzolódik Európai Értelemben Vett Kulturált János figurája, a felvilágosult, higgadt, nagyvonalú européer arcéle, akik olyanokat mond, hogy
És ott áll vele szemben az Keleti Értelemben Vett Újságíró, aki olyanokat hall 2016. novemberének elején, hogy
A magyar újságíró társadalom az elmúlt évtizedekben kiszolgáltatottabbá vált. Nem könnyű szakma.
és erre egyetlen kérdése sincs a Népszabadság kormányzati asszsisztálással történt megsemmisítéséről, a kösszolgálati propragandahadseregről, a magánsameszok által felvásárolt, állami hirdetésekből fenntartott magán-sajtómilíciákról, a figyelős Brückner Gergely rendőrhatósági zaklatásáról és a többiről.
Ha az ember nem tudná, hogy a kormány-állam-párt, aminek Lázár konszezus szerint az egyik legerősebb embere, épp most semmisíttette meg a Népszava fő piaci konkurensét, többezerrel megemelve a küszködő lap eladott példányszámát, akár még csodálkozhatna is, hogy mi ez az egész.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.