Hatszázmilliárdos alkut kötött a kormány a munkaadókkal

gazdaság
2016 november 22., 15:12

Komoly változások lesznek az adózásban, jelentette be az NGM, miután egyeztettek a munkaadókkal a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórum nevű, a versenyszféra és a kormány közötti állandó konzultációs fórumon.

A lényeg:

  • a vállalati nyereségadó egységesen 9 százalékra csökken (eddig 500 milliós profit felett 19 százalék volt, azalatt 10 százalékos),
  • 5 százalékponttal csökken a járulék 2017-ben, 2018-ban pedig további 2 százalékponttal (sőt, ha egy bizonyos szint felett emelkednek a bérek
  • cserébe a munkaadók elfogadják, hogy a minimálbért jövőre 15, 2018-ban pedig 8 százalékkal, a garantált bérminimumot pedig jövőre 25 százalékkal, 2018-ban 12 százalékkal emelik.

Korábban arról volt szó, hogy jövőre 4, aztán 2, esetleg 5, aztán 1 százalékkal csökkennének a járulékok, ehelyett végül 5, aztán 2,5 százalékos lesz a csökkentés, ami nagy különbség.

Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter beszélget az Országgyűlés plenáris ülésének szünetében 2016. november 22-én (Fotó: Illyés Tibor / MTI)
photo_camera MTI Fotó: Illyés Tibor

Ez így együtt egész sok pénzt érint. A vállalatok nyeresége után fizetett adó, a társasági adó (könyvelőnyelven taó) hétszázmilliárdnál is több bevételt hozna idén a költségvetésbe a kormány tervei szerint, ez az új alku után elég jelentősen csökkenni fog. A béreket terhelő járulékok ennél is fontosabb bevételforrásnak számítanak.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter már korábban elmondta, hogy a 2017-es költségvetés 200 milliárdos tartalékából fogják fedezni. A társasági adócsökkentés az NGM számítása szerint 145 milliárddal csökkenti az állami bevételeket, a pénz nagy része természetesen az 500 milliónál nagyobb nyereséget elérő vállalatoknál marad.

A vállalati nyereségadó mindenesetre a legalacsonyabb lesz egész Európában, így nem kizárt, hogy egy csomó cég dönt majd úgy, hogy adóoptimalizálás miatt inkább itt adózik (már volt is ilyenre példa, amikor a GE kihasználta a kormány egyik újonnan létrehozott adózási kiskapuját, a növekedési adóhitelt).

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.