Rogán Antal is elismerően csettintene az I. kerületi önkormányzati lakáspolitikát tanulmányozva, a kerület ugyanis úgy adja áron alul a Várban lévő albérleteket a haveroknak, mintha nem lenne holnap. Az Index részletes cikket közölt több gyanús esetről is, amikben kormányzati, jobboldali kötődésű személyek jutottak áron alul nagyon nagy értékű ingatlanokhoz.
A fideszes vezetésű kerületben átláthatatlan rendszerben döntenek arról, kik és mennyiért vehetik bérbe az önkormányzati lakásokat. A bérlők kiléte és a bérleti díj az önkormányzati képviselők többsége előtt is csak akkor lesz ismert, mikor a bérlő 5 évnyi bérlet után meg akarja hosszabbítani a szerződését. Ezért kezd most kibukni csak a botrány: most kerülnek nyilvánosságra, hogy milyen bérleti szerződéseket kötött az önkormányzat 2010 és 12 között.
Az Index összesítése szerint
Mindezt úgy, hogy a polgármesternek és a volt feleségének a Dísz téren van egy panorámás lakása, aminél a tetőtér beépítését is engedélyezte a műemlékvédelem, miután az értékbecslés szerinti lakásár 20 százalékára értékelve 5 millióért megvehették azt.
Az Index szerint a bérbeadásokról általában a polgármester személyesen dönt, igaz, van egy bizottság, ami 3 fideszes és 1 MSZP-s tagból áll, és névleg ez a testület hozza a döntéseket. Ez a testület azonban hivatalosan nem létezik, az önkormányzat dokumentumaiban legalábbis nincs róla említés. A nyilatkozó képviselők szerint az egyetlen funkciója ennek a testületnek, hogy elfedje a tényt, miszerint tényleg a polgármester dönt.
A Várban általában sem albérleteket, sem eladó ingatlanokat nem lehet könnyen találni, főleg nem ilyen olcsón, ezért is durva, amit az önkormányzat művel.
Képviselők szerint az albérleti hirdetéseket általában közzéteszik az önkormányzati hirdetőn és a helyi lapban, de utána zárt borítékban érkeznek be a pályázatok, és a képviselőket nem tájékoztatják sem a nyertes ajánlattevő személyéről, sem arról, mennyit fizet majd a bérletért, sem arról, kik pályáztak még és mennyiért, de még arról sem, hogy a bírálóbizottság egyáltalán milyen szempontok alapján értékel.
A mutyiban még egy lépcsőt jelent, hogy a műemléki védettség alatt nem álló önkormányzati ingatlanokat el is lehet adni azoknak a bérlőknek, akik már legalább 5 évet laktak ott. Ráadásul, ha az önkormányzat így dönt, akkor a lakás a piaci ár feléért is a bérlőé lehet úgy, hogy ez a piaci ár már eleve az önkormányzat által megállapított, nyomott piaci ár.
Az Index hozzájutott egy önkormányzati előterjesztéshez, miszerint az I. kerület 2015-ben összesen 7 lakást adott el 62,2 millió forintért, ez pedig 9 milliós átlagárat jelent. Ez a 3 árajánlat kifejezetten jól érzékelteti a dolgot:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.