Vége a csodás menekülésnek: Dobrai "Kun-Mediátor" Sándorné Marcsika másfél évre tudott csak megszökni az átvert, feldühödött karcagiak és a magyar hatóságok elől. Útja, mint most végre kiderült, nem Mexikóba, hanem a szomszédos Belize-be vezetett, itt tartóztatták le egy hete.
Egyelőre csak annyit tudunk egy helyi újságnak köszönhetően, hogy december 7-én vették őrizetbe a magyar hatóságok kérésére, az Ambergris homokzátony (caye) északi részén egy üdülőkomplexumban. Az is kiderült a rendőrség által szolgáltatott képről, hogy nem tett sokat azért, hogy felismerhetetlenné tegye magát: nem változtatta meg a fantasztikus, kilométerekről felismerhető vörös haját sem.
Vajon mi buktatta le? Feltűnt a belize-ieknek, hogy valaki százmilliójával váltja a forintkötegeket? Rokonokkal kommunikált, és a telefonos-emailes nyomokat fejtették vissza? A hotelből küldték fel a nevét a bűnügyi nyilvántartásba? Magyar vendég ismerte fel és riadóztatta a hatóságokat? Hős magyar nyomozó vette a nyakába a Karib-tenger üdülőit? Ezt még nem tudjuk.
De azt már sejthetjük, milyen körülmények között töltötte menekülését. Nagyobb üdülőparadicsomból csak négy van az Ambergris homokzátony északi részén, lássuk őket:
Azt egyébként máig nem tisztázta senki, hogy hogyan lehetséges, hogy egy ilyen piramisjáték éveken keresztül mehetett zavartalanul egy olyan kisvárosban, ahol mindenki ismer mindenkit, és ami a kormányba két minisztert is adott: a nemzetgazdasági miniszter Varga Mihály mellett Fazekas Sándor földművelési minisztert, aki korábban a polgármester is volt.
Nagyjából 10-20 milliárd forintra becsülik a Kun-Mediátor ügy kárértékét, de ez több dolog miatt is bizonytalan. A pénzösszeg jelentős részét, ahogy az piramisjátékoknál szokásos, kifizették hozamban, sokan pedig – a pénz nem tiszta eredete miatt – inkább nem jelentkeztek a károsultak közül. Az utazásszervező cégnek álcázott piramisjáték tavaly áprilisban dőlt be, Kun-Mediátor Marcsika azóta volt szökésben.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.