Donald Trumpnak megint sikerült mindössze 160 karakterrel megráznia a világot. Most éppen azt találta mondani, hogy az Egyesült Államoknak "nagyban erősíteni és bővítenie kell nukleáris képességeit". Hogy ő mire gondolhatott, azt csak ő tudhatja, de a fegyvercsökkentési diplomácia kifinomult nyelvén mondatai a New York Times szerint elég aggasztóan csengenek.
A nagybani erősítés ezek szerint jelentheti
A dolog jelentősége, hogy a diplomácia óvatos nyelvén kerülni szokták az "erősíteni" kifejezést, inkább "modernizálást" szoktak emlegetni, ami enyhébb üzenet.
A bővítés kifejezéssel is vannak bajok. Ezzel Tump arra utalhatott, hogy
Ez az, ami konkrét fegyverkezési versenyt robbanthat ki, és ami véget vethet az atomfegyverkezést korlátozó egyezményeknek. És erre utalva nyilatkozta Trump az MSNBC-nek, hogy "akkor legyen fegyverkezési verseny".
A "nukleáris képességek" kifejezés a Times szerint
utalhat, ami már megint csak fenyegetésként értelmezhető. Az üzenet további részeiben Trump arról írt, hogy mindezt addig kell folytatni, amíg a világ észhez nem tér. Az időmeghatározás a Times szerint gyakorlatilag azt jelenti, hogy amíg Trump így akarja, a helymeghatározás pedig talán Oroszországra és Kínára utal.
Ez alapján azt is gondolhatnánk, hogy végre szép nap virradt az amerikai fegyveriparra, amit Trump az elmúlt hetekben párszor kiosztott a Twitteren. De nem, mert Trump nem sokkal később egy posztban az F35-ös árára panaszkodva bejelentette, hogy ajánlatot kért a gyártó Lockheed Martin riválisától, a Boeingtől a szerinte az F-35-ösökkel összevethető F-18-asokra.
Az F-35-ös program valóban állatorvosi lova az amerikai hadiipari beszerzéseknek, amennyiben egy borzasztóan túlárazott, és a kívánt funkciókra csak hellyel-közzel alkalmas gépet alkottak több száz milliárd dollárért. Az F-35-ös például teljesen alkalmatlan afféle közelharctámogatásra, amire korunk háborúiban szükség lehet, inkább hagyományos légifölényteremtő repülő. De a két generációval régebbi F-18-assal csak annyiban lehet összevetni, mint egy új, hibrid Porschét egy 1994-es Pontiac Grand Ammel. Ha nagyon sötétben, nagyon távolról, nagyon sötét szemüvegben, hunyorítva nézzük a kettőt, már-már hasonlítanak. (Via NY Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.