A 24.hu megszerezte a Magyar Tudományos Akadémia 2016-ban engedélyezett új keresztnevek hét lakat alatt őrzött listáját.
Havonta átlagosan 30-40 névjavaslatot kapnak, amiből 10-15-öt engedélyezni szoktak. Egy ötfős grémium (ma is tanultam valamit!), akik között nyelvtörténész, szociolinvista, névtanos és stilisztikával foglalkozó szakember is van, tizennégy szempont szerint döntik el, mi lehet keresztnév és mi nem.
Az uniszex neveket és nem magyar kiejtés szerint leírt neveket eleve elutasítják, de szempont például, hogy a név hátrányosan hat-e viselőjére. Bár öten vannak, még néha ők is összevitatkoznak ezeken.
2016-ban az MTA sok új csodálatos keresztnevet elfogadott, de sok potenciálisan csodálatosat elutasított. Például visszautasították a Főni lánynevet, ami végre a lányokat sem zárta volna ki a magyar munkahelyek legkínosabb köszönéseinek toplistájának vezetőjét, a "Szia, Uram!"-ot szorosan követő "Szia, Főni!"-ből (legalábbis én még nem hallottam, hogy nőket Főninek szólított volna valaki).
Női nevek
Férfi nevek
Ehhez hozzátenném, hogy 2016-ban a Medivhből sem lett bejegyezhető keresztnév, pedig a kezdeményező szülőknek sok logikus érvük volt mellette. Lássuk hát, milyen nevekre nyomott hatalmas big lájkot az ötfős grémium, aminek volt szíve leszavazni a Táblácskát:
Női nevek
Férfi nevek
Bentli!!
B-E-N-T-L-I
b e n t l i
Bentli!
Bentli.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.