Kínának fontosabb az észak-koreai szén, mint valami nevetséges ENSZ-szankció, amit kísérleti atomrobbantások miatt hoztak

külföld
2017 január 04., 06:26

Kína a jelek szerint felújította az észak-koreai szén importját, nem törődve az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatával.

Az ENSZ BT november 30-án fogadott el kereskedelmi szankciókat Észak-Korea ellen, válaszul a phenjani diktatúra szeptember 9-én végrehajtott ötödik kísérleti atomrobbantására.

A határozatának célja az lenne, hogy jelentősen megkurtítsa a phenjani kommunista rezsim exportbevételeit, amelyek lehetővé tennék atomfegyverprogramjának folytatását.

A határozat ennek érdekében szigorúan korlátozta - 60 százalékkal, 7,5 millió tonnára csökkentette - az észak-koreai szénkivitel maximális mennyiségét. Egyben megtiltotta Észak-Korea számára a réz, a nikkel, az ezüst és a cink külföldre történő eladását, számos intézményt, valamint személyt pedig utazási tilalommal és vagyonbefagyasztással sújtott.

A szén Észak-Korea egyetlen nagy mennyiségben eladható exportcikke, és szénexportjának 40 százalékban Kína a felvevőpiaca. A kínai kereskedelmi minisztérium december 11-én jelentette be, hogy a hónap végéig nem fogadnak észak-koreai szénszállítmányt, hogy ezzel tegyenek eleget az ENSZ BT-határozatnak.

Az Egyesült Államok külföldre sugárzó rádiója, a Voice of America arról számolt be - írja a Yonhap dél-koreai hírügynökség -, hogy a tengerhajózási forgalmat élőben követő MarineTraffic szolgáltatás szerint Észak-Koreából vasárnap útnak indított szénszállító hajók egész sora várakozik már az észak-kínai Santung tartomány különböző kikötői előtt.

Az Egyesült Államok és Kína több mint két hónapig tartó tárgyalásokon dolgozta ki a szankciókat, de Kína, amely Észak-Korea legjelentősebb kereskedelmi és gazdasági partnere, a jelek szerint a szóbeli feddésen kívül nem nagyon akar fellépni Kim Dzsongun ellen. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.