Beperelték Németországot a namíbiai népirtás miatt

külföld
2017 január 06., 08:05
comments 113

A namíbiai hererók és namák leszármazottai az Egyesült Államokban beperelték Németországot a gyarmati seregek által elkövetett népirtások miatt. A manhattani bíróságra csütörtökön benyújtott kereset szerint Németország kizárta a felpereseket a Namíbiával folytatott tárgyalásokból, és kijelentette, hogy az áldozatok nem fognak kártérítést kapni.Richard Knötel festménye a hererók ellen harcoló német csapatokról - Forrás: Wikipedia

A felperesek ügyvédje szerint semmilyen biztosíték sincs arra, hogy a namíbiai államnak nyújtott támogatások eljutnak azokhoz az őslakos közösségekhez, amelyeknek közvetlen károkat okozott a népirtás. Ken McCallion kijelentette, hogy nélkülük nem lehet tárgyalni az ügyről vagy megállapodni róluk. A német kormány egyelőre nem reagált.Német katonák Namíbiában - Fotó:Three Lions/Getty Images

A nama és herero törzsek 1904-ben felkelést szerveztek a német elnyomó gyarmati uralom ellen. A hererók januárban egy váratlan rajtaütés során több mint száz német katonával végeztek, ezért Theodor Leutwein kormányzó segítséget kért az anyaországtól. Lothar von Trotha altábornagy májusban érkezett meg, majd 1904 augusztusában embereivel ötezer hererót ölt le, majd kegyetlen embervadászatot indított, és a Kalahári-sivatagba menekült harcosokat és civileket válogatás nélkül lemészárolták.

1904 és 1907 között a hererók száma 80 ezerről 15 ezerre csökkent, a namák közül pedig minden második ember meghalt a felkelésben, a többieket bebörtönözték. Az ENSZ szerint ez volt a XX. század első államilag szervezett népirtása. (Guardian/Múlt-kor)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.