Az észt hírszerzés attól tart, hogy Oroszország kocsmai verekedéseket provokál majd a NATO-katonák között

külföld
2017 február 21., 13:48

A NATO-csapatok állomásoztatása a balti államokban lehetőséget nyújt Moszkvának arra, hogy hamis hírek keltésével nyugati agresszió benyomását keltse a sajtóban. Erről Mikk Marran, az észt hírszerzési részleg igazgatója beszélt a The Timesnak.  

„Egyes dolgokat már láthatunk ebből. Már lábra is kaptak olyan híresztelések, miszerint a helyi lakosság elégedetlen ezekkel a katonákkal” - mondta Marran.

Nyolcszáz fiatal brit katona érkezik Észtországba, akik Marran szerint a támaszpontjaik és a városok között ingázva nyilván kocsmázni is fognak. „Nem zárhatjuk ki a verekedéseket sem, amelyeket, ahogy mi ezt Észtországban mondjuk, az ellenfél csapata provokál ki” - vélekedett a hírszerző.

Marran szerint az orosz hírszerző szolgálatok az úgynevezett mézes csapda, vagy ahhoz hasonló taktikához folyamodhatnak, vagyis nőket küldenek kocsmai verekedések kiprovokálására a NATO-katonák közé, hogy huligánoknak állítsák be őket. Emellett a hírszerzés által beszervezett nők hozzáférést szerezhetnek katonák közösségi oldalaihoz, hogy zsarolhassák őket - tette hozzá. 

Az észt információs részleg igazgatója hangsúlyozta: ezeket a problémákat az Egyesült Királyság katonáinak telepítésének előkészítésénél már előzetesen megtárgyalták a brit és az észt hatóságok, hogy elkerülhessék „a hidegháború szellemében fogant kémjátszmákat”.

Az észak-atlanti szövetség tavaly nyáron határozott arról, hogy csapaterősítést hajt végre Lengyelországban, Észtországban, Litvániában és Lettországban mintegy ezer-ezer katonával. Észtország a többi keleti NATO-tagállamhoz hasonlóan fenyegetve érzi magát a jogilag Ukrajnához tartozó Krím félsziget 2014-es orosz bekebelezése óta. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.