Az idei Oscar-díjátadón bőven akadtak erős és zavarba ejtő pillanatok, de ha nem számítjuk a La La Land díja körüli bénázást, akkor alighanem a legemlékezetesebb jelenet egy olyan emberhez kapcsolódik, aki ott sem volt a gálán.
A legjobb idegennyelvű film kategóriáját ugyanis az iráni Asghar Farhadi filmje, az Ügyfél nyerte, de a rendező nem volt hajlandó elutazni a rendezvényre, már korábban lemondta a szereplését. Indoklásában Donald Trump elnöki rendeletére hivatkozott, melyben megtiltotta számos, többségében muszlim lakosú ország állampolgárainak, hogy beutazzanak az Egyesült Államokba.
Pár órával az Oscar-gála előtt Farhadi viszont bejelentkezett Londonba videókapcsolaton át Iránból. A brit főváros polgármestere, Sadiq Khan ugyanis az Oscar átadás előtti estére nyilvános vetítést szervezett a filmnek, hogy ezzel ünnepeljék a város sokszínűségét.
A kaliforniai díjátadón pedig Anousheh Ansari helyettesítette Farhadit a színpadon. Ansari iráni-amerikai mérnök, az első iráni és az első muszlim nő, aki valaha járt a világűrben. Ő olvasta fel Farhadi beszédét, melyben a rendező egyrészt megköszönte az akadémiának a döntést, majd kitért Trump beutazási tilalmára és beszélt arról is, hogy mi a filmkészítők felelőssége ilyen időkben.
Mint üzente, hazája és az "embertelen törvény" által érintett hat másik ország polgárai iránti tiszteletből nincs most jelen. Felolvasott szavait komoly taps fogadta, majd Ansari olvasta tovább a levelet, melyben az állt, hogy felosztani a világot egy "mi"-re és a "mi ellenségeinkre" félelmet szül, ami álnok felhatalmazás csak a háborúra és az erőszakra. Ezek a háborúk megakadályozzák a demokráciát és az emberi jogokat olyan országokban, melyek maguk is agresszió áldozatai.
Farhadi levele szerint a filmkészítők a kamerájukat a közös emberi tulajdonságok megragadása felé kell fordítaniuk, hogy letörjék az egyes nemzeteket és vallásokat kísérő sztereotípiákat.
Empátiát teremtenek köztünk és mások között. Empátiát, melyre nagyobb szüksége van ma a világnak, mint valaha.
Az Ügyféllel Farhadi második Oscar-díját nyerte el, 2012-ben már díjazták a Nader és Simin - Egy elválás története című filmjéért is. Ahogy az Elválás, az Ügynök is egy párkapcsolati drámát dolgoz fel: Arthur Miller Az ügynök halálának színdarabját próbáló teheráni színész házaspár kapcsolata kerül válságba egy váratlan támadás. után.
A filmet tavaly decemberben Magyarországon is bemutatták, itt-ott a mai napig el lehet csípni. Korábban a cikkben azt írtuk, hogy a film magyar címe az Ügynök, de valójában Ügyfélként mutatták be itthon.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.