Közleményt jelentetett meg honlapján az 134 országban működő SOS Gyermekfalvak magyarországi alapítványa, amely a Magyarországot is érintő menekültválság kitörését követően, 2015. decemberében indította el önálló menekült programját befogadó állomásokon és tranzitzónákban.
Az SOS tolmácsolással, pszichológiai támogatással, adományokkal, orvosi és szociális ellátással segíti az erre rászoruló kiskorúakat, függetlenül azok állampolgárságára. Most bővítik a programot,
befogadószülőket keresnek menekült gyermekek befogadására, a "gyerekekről való átmeneti gondoskodás céljából".
"Amikor egy gyermek veszélynek van kitéve háború, vagy akár természeti katasztrófa miatt, fel kell lépnünk annak érdekében, hogy a lehető leggyorsabban kiemeljük a vészhelyzetből, átsegítsük a krízisen és biztonságba helyezzük" - írják a közleményben.
Az SOS évtizedek óta működik együtt helyi hatóságokkal számos országban humanitárius katasztrófák kezelésében. Most Magyarországon bővítenék a programot az átmeneti befogadási kezdeményezéssel.
Kiemelik, hogy a menekült hátterű gyerekek különösen sérülékeny csoport, tagjai potenciális áldozatai lehetnek emberkereskedelemnek, prostitúciónak, szervkereskedelemnek, és minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy ez a típusú "migrációs veszélyeztetettség" csökkenjen. Úgy tudjuk, a befogadásra váró gyerekek közül többen a felszámolás előtt álló fóti gyermekváros lakói.
Az SOS honlapján részletezi, kik lehetnek potenciális befogadói a gyerekeknek:
A befogadószülő feladata gondoskodni a rábízott gyermek "testi, lelki, érzelmi szükségleteiről, saját háztartásában nevelve a gyermeket, átmeneti gondoskodást nyújtva számukra", együttműködve a gyermekfalvak menekült programjának munkatársaival, a gyermek hivatalos gyámjával.
A befogadót ezért "hivatalos bérezés, foglalkoztatási jogviszony és a gyermekek után járó ellátmány illet meg", és részt vehet a szakmai képzéseken, szupervíziókon.
Önéletrajzzal és motivációs levéllel a neveloszulo@sos.hu email címen lehet jelentkezni.