Szombaton előbb a török külügyminiszter gépét nem engedte leszállni Hollandia, majd a rotterdami konzulátus előtt a rendőrök feltartóztatták és visszakísérték Németországba a török családügyi minisztert. Mindkét török miniszter az elnöki rendszer bevezetéséről döntő április 16-i török népszavazással kapcsolatos kampányrendezvényen szólalt volna fel.
A török elnök vasárnap egy isztambuli díjátadó rendezvényen mondott beszédében reagált a két ország közti feszültségre.
"Ha (a holland kormány) feláldozza a török-holland kapcsolatokat a szerdai (hollandiai) választásokért, akkor annak mindenképp meg fogják fizetni az árát, és azt is meg fogják tanulni, mi a diplomácia. Majd mi megtanítjuk nekik, hogy mi az a nemzetközi diplomácia"
jelentette ki Recep Tayyip Erdogan. Az államfő hozzátette, hogy korábban azt gondolta, hogy a nácizmus nem létezik már, de tévedett.
"A nácizmus ma is elterjedt a Nyugaton"
mondta.
A holland kormányfő Erdogan szavaira úgy reagált, hogy bizarrnak tartja a bocsánatkérés ötletét. Mark Rutte kijelentette:
"ez az ember tegnap azt mondta, fasiszták vagyunk, azt állította, hogy Hollandia egy náci ország. Rendezni szeretném ezt a vitát, de nem úgy, hogy bocsánatot kérek."
(BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.