Nicolás Maduro elnök a héten bebizonyította, hogy tud még egyet csavarni a venezuelai káoszon. Múlt héten az általa befolyásolt legfelsőbb bíróság megfosztotta minden jogkörétől az ellenzéki többségű parlamentjét, átvette a törvényhozás valamennyi hatáskörét, és semmissé nyilvánította egyes határozatait. Gyakorlatilag lehetővé tette, hogy a parlamentet megkerülve irányítsa Maduro a csőd szélén táncoló országot. Az elnöknek az volt az utolsó csepp a pohárban, hogy a
caracas-i parlament humanitárius válsághelyzetet hirdetett az országban március közepén.
Ekkor vált teljesen ellenőrizhetetlenné az infláció, miközben az az alapvető élelmiszerek 68 százalékából hiány van a boltokban. A nemzetközi felháborodás hatására végül a legfelsőbb bíróság visszavonta határozatát, a kormányhű tagok hivatalából való felmentésére pedig eljárást indított a parlament.
Azt, hogy milyen állapotok uralkodnak a súlyos gazdasági válsággal küzdő országban, jól mutatja Maduro pékek elleni harca. Az npr beszámolója szerint az elnök azzal vádolta meg a venezuelai pékeket, hogy lisztet halmoznak fel, hogy a kenyérhiánnyal srófolják föl áraikat. A harcot szó szerint kell érteni, tömegesen tartóztattak le gyanúba kevert pékeket, és államosították cégeiket. Maduro teljes komolysággal állította, hogy a pékek azzal szabotálják a kormányt, hogy kenyér helyett inkább brownie-kat és sütiket sütnek.
Az npr-nek egy caracas-i pék, Carlos Coelho árulta el, hogy mi lehet az elnök hadüzenete mögött. A lisztet központilag importálja és osztja szét a kormány, Coelho szerint hétről hétre egyre kevesebbet. Kevés lisztből pedig kevés kenyér lesz. A hiány különleges intézkedéseket szült: például a boltban egyszerre csak öt vásárló lehet, azok is csak két kenyeret vásárolhatnak személyenként. A sorbanállók közt pedig rendőröknek kell rendet tartani. Coelho szerint vevői átlagosan két órát állnak sorba, hogy pékáruhoz jussanak.
Az elégedetlenség egyre nagyobb, legutóbb csütörtök este torkollt erőszakba egy kormány elleni tüntetés. A rendőrség könnygázgránátokkal és gumilövedékekkel akadályozta meg, hogy a tömeg a caracasi parlamenthez vonuljon kifejezni szolidaritását az ellenzékkel. Tizennyolc tüntető sérült meg.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.