„Szükségesnek látjuk, hogy a magyar és az adott ország illetékesei között a jövőre nézve létrejöjjön egy szerződés, amely a képzésekre való közös rálátást, a szükséges adminisztratív együttműködést nemcsak lehetővé teszi, de elő is írja” - válaszolta egy hétfői keltezésű egyenlevélben Dr. Veres Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának irodavezetője mindazoknak, akik petícióban tiltakoztak a kormány által hozott és Áder János köztársasági elnök által aláírt, a CEU magyarországi működését ellehetetlenítő törvény ellen.
„A benyújtott törvényjavaslat legfontosabb pontja éppen az, hogy a jövőben az Európai Unión kívüli egyetemek akkor működhetnek Magyarországon, ha arról a származási ország és Magyarország is - nemzetközi szerződés aláírásával - támogatását fejezi ki az adott intézmény működése kapcsán. Ez nem a nemzetközi együttműködést ellehetetlenítő körülmény, sőt a célja épphogy a két ország kapcsolatainak szorosabbra fűzése a tudomány, a felsőoktatás világán keresztül” - írja a levélben Varga.
„Magyar részről a konstruktív megállapodásra készek vagyunk, a hisztériakeltés és a tanszabadság végveszélyéről szóló valótlan megfogalmazások terjesztése azonban, amelyek a nemzetközi tudományos közvélemény torzításokon alapuló mozgósítására és félrevezetésére szolgálnak, nem ezt a szélt szolgálják - zárja a magyarázatot Veres, aki a biztonság kedvéért csatolta azt a levelet is, amit Soros György még 2005-ben írt az akkor kultuszminiszternek, Magyar Bálintnak,arra kérve az akkori kultuszminisztert, hogy a CEU működését lehetővé tévő törvény továbbra is maradjon hatályban.
A levél kiküldése óta az amerikai külügy helyettes államtitkára, Hoyt Yee közölte: a törvény egyértelműen a CEU-t fenyegeti, Mark C. Toner külügyi szóvivő pedig kedden sajtótájékoztatón jelentette be: az USA azt várja a magyar kormánytól, hogy ne alkalmazza a CEU bezáratására hozott törvényt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.