A mostanában leginkább jótékonysági projektjeivel foglalkozó Gates évente egyszer mindig összeszedi, melyik öt könyvről gondolja azt, hogy azt érdemes lenne minél több embernek elolvasnia a nyár folyamán.
Gates listáján általában keverednek a tudományos és a szépirodalmi művek, és jellemzően olyan könyveket szokott összeválogatni, melyek nemrég jelentek meg és viszonylag könnyedén olvashatóak. (Írtunk korábban a 2015-ös és a 2016-os ajánlatokról is.)
Az idei lista meglepetése, hogy az általában felülreprezentált pop-ismeretterjesztő művek kicsit hátrébb szorultak, és most az életrajzok kerültek túlsúlyba:
A jeruzsálemi egyetemen tanító Harari az elmúlt évek egyik legsikeresebb tudományos szerzője lett, az emberi gondolkodás történetét összefoglaló Sapiens című könyve óriási popscience bestseller volt (Gates 2016-os listáján is szerepelt), a Homo Deus pedig ennek a sztorinak a folytatása: arról szól, hogy milyen kihívások és lehetséges utak állnak az ember és gondolkodása előtt, most, hogy radikálisan saját képünkre formáltuk az életet a bolygón. A könyv magyarul is megjelent idén. Gates amúgy nem ért egyet mindenben Hararival: az izraeli történész meglehetősen pesszimista jövőképével szemben külön cikkben érvel, de ezt csak a Homo Deus elolvasása után érdemes elolvasni.
A francia író és filozófus regénye mindössze 24 óra történetét öleli át és egy szívátültetés történetét követi végig az érintett családtagok és orvosok, ápolók életére fókuszálva, a kritikák szerint (és ebben Gates is egyetért) bőven a költészet területére emelve ezt a témát. Gatesnek amúgy elsősorban Vladimir Nabokov regényei jutottak eszébe, ahogy Kerangal sorait olvasta. A szív esetleges magyar fordításáról nem találtunk információt, de a regényből készült francia filmet nálunk is bemutatták Szívvel-lélekkel címmel.
Vance önéletrajza az elmúlt évek egyik nagysikerű szocio-önéletrajza volt az Egyesült Államokban: arról szól, hogy hogyan jutott el valaki a Yale jogi diplomájáig, majd Peter Thiel befektetőcégének vezető pozíciójáig úgy, hogy közben az ország egyik hátrahagyott és lecsúszott régiójában nőtt fel egy sok szempontból sérült családban. A kritikák alapján a Hillbilly Elegy nem egy megszokott öntömjénező sikertörténet, hanem mély és lehangoló bemutatása a szegénységnek, és annak, hogy kulturális és családi tényezők hogyan járulnak ehhez hozzá. Tervezett magyar fordításról nem tudunk, és kicsit meg is lepődnénk rajta, ha készülne.
Az egykori amerikai elnök 90 évesen tekint vissza életére, egy déli államban átélt gyerekkorától egészen addig, hogy mi történt vele a Fehér Ház elhagyása után. A Nobel-békedíjas politikus sokat ír kudarcairól és tévedéseiről is, de nyilván a könyv azoknak ígér sokat, akiket érdekel, hogyan látja Carter az elmúlt évszázad történelmét és világpolitikáját. Az önéletrajz tavaly megjelent magyarul is.
A Daily Show műsorvezetőjének önéletrajza is felkerült a listára, de ez is jóval több egyszerű életelmesélésnél: Noah Dél-Afrikában született 1984-ben, anyja fekete volt, apja pedig fehér, kapcsolatuk ekkor pedig még bűncselekménynek számított az apartheid törvényei szerint, anyját így börtönbe is zárták. A könyv annak a történetén megy végig, hogy hogyan lesz valakiből, aki ennyire nem passzol sehova sem, sikeres humorista az Egyesült Államokban. Magyar fordítás tervéről nem tudunk, de nem is nagyon számítanánk rá.
Pinker könyve kicsit kakukktojás, mivel nem a szokásos nyári listán szerepelt, Gates pár nappal korábban javasolta, mint tökéletes ajándékot főiskolát, egyetemet befejező fiataloknak. A Harvard kognitív pszichológusának több könyve is megjelent magyarul, de pont ez sajnos nem: a Better Angels of our Nature című könyvében Pinker amellett érvel, hogy ugyan mindenhonnan az áramlik felénk, hogy a világunk egyre borzasztóbb hellyé változik, valójában közben az emberiség egy jobb világ felé halad: egyre kevesebb az erőszak és bőven van okunk az optimizmusra.
Zárásként itt van egy 2015-ös előadása Pinkernek, amiben nagyjából ugyanerről beszél:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.