"Én azon a véleményen vagyok, hogy nem kellene ez csinálni. Ez mérgezné a kontinenst"
– mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy berlini konferencián, amikor arról a német ötletről kérdezték, ami a jogállami normák betartásához kötné az uniós támogatások kifizetését. Bővebben nem fejtette ki, hogy mire gondol.
A német tervről azt mondta egy minisztériumi szóvivő, hogy ők csak kiterjesztenék a kohéziós támogatások kifizetésének feltételeit – ilyenek már most is vannak, csak gazdasági jellegűek –, és ez csak 2020-tól lépne életbe.
"A cél, hogy javuljon az EU hitelessége azzal, hogy a jogállamiság és az emberi jogok érvényesülését ösztönzi; ez javítaná az európai polgárok életminőségét"
– mondta a német gazdasági minisztérium szóvivője szerdán.
A jogállamiság, mint politika vita tárgya főleg azóta lobog, hogy Magyarországgal szemben megindult a Európai Tanácsbeli szavazati jog felfüggesztésére irányuló eljárás, és az Európai Parlament megszavazta a magyar jogállamiság leépülése miatt aggódó határozatot. A lengyel kormánnyal szemben hasonló aggodalmak vannak Európa nyugati felén. (Financial Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.