Diabéteszgyógyszerrel lassították a Parkinson-kór fejlődését brit kutatók

TUDOMÁNY
2017 augusztus 04., 14:01
comments 26

A 2-es típusú diabéteszre adott gyógyszerrel lassították le a Parkinson-kór előrehaladását brit kutatók egy kísérletben - írja a BBC-re hivatkozva az MTI.

A Lancet brit orvosi szaklapban ismertetett kutatásba 62 pácienst vontak be, eredményeik azt mutatják, hogy a cukorbetegség gyógyszere megfékezte a kór előrehaladását.

A Parkinson-kór lassan előrehaladó, degeneratív idegrendszeri betegség. Az agysejtek károsodásával csökken a fő ingerületátvivő anyag, a dopamin termelése, ez mozgásproblémákat okoz, a végtagok remegését, merevségét, a mozdulatok lelassulását, tartási nehézségeket, végül a memória gyengülését eredményezi.

A kezeléssel a dopamin mennyiségét segítenek növelni, ám az agysejtek tovább pusztulnak, a beteg állapota rosszabbodik, ezt egyetlen gyógymód sem tudja megállítani.

A kutatás során a Parkinson-kóros résztvevők felének exenatid nevű szert adtak, a másik felének hatóanyag nélküli szert (placebót), közben minden páciens folytatta az addigi kezelést.

Amint várták, 48 hét elteltével a placebós csoport állapota rosszabbodott, az exenatidos csoport egészsége azonban nem változott.

Három hónappal a teszt befejezése után az utóbbiak még mindig jobban érezték magukat. 

"Ez az első, Parkinson-kóros betegekkel végzett klinikai teszt, ahol ilyen mértékű hatást tapasztaltunk. Megbizonyosodtunk, hogy az exenatid nemcsak elfedi a tüneteket, hanem a kiváltó okokra hat" - mondta Tom Foltynie professzor, a kutatók egyike a BBC-nek.

Hozzátette, hogy az eredményeknek örülni kell, "de óvatosan, mert az eredményeket meg kell még ismételni", valamint sokkal hosszabb időtartamon is tesztelni kell a szert, hiszen hatásos gyógymód az lehetne, ami évekre megállítaná a kórt.

A felhasznált gyógyszer a 2-es típusú diabéteszes betegek vércukorszintjét segít szabályozni úgy, hogy egy GLP-1 hormonszenzorra hat.

Ezek a szenzorok megtalálhatók az agysejtekben is. A tudósok úgy vélik, a gyógyszer hatásosabb működésre vagy túlélésre serkentheti a sejteket, ezért tesztelik idegrendszeri rendellenességek, mint a Parkinson-kór esetében is.  

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.