Hiába szavazta meg Kína is az ENSZ Biztonsági Tanács Észak-Korea elleni szankcióinak legújabb körét, ami várhatóan harmadával csökkenti az elzárkózó rezsim exportbevételeit, úgy tűnik, van határa a kínai együttműködési készségnek. Az államilag irányított kínai sajtó ugyanis hétfőre tele volt az amerikaiak arroganciáját kritizáló anyagokkal, írja a Reuters.
Az egyik kínai pártlap szerint például fontos, hogy precízen a rezsimre szabják a szankciókat, és gondolniuk kell humanitárius szempontokra is. Egy másik lap arra szólítja fel az amerikaiakat, hogy maguk is tegyenek a feszültségek enyhítése érdekében, például a Dél-Koreában nagy tempóban bevezetni tervezett rakétavédelmi rendszer, a THAAD átgondolásával.
Kína egyébként is csak vonatkozva ment bele a szankciók mostani kiterjesztésébe, szerintük csak a tárgyalások folytatása lehet a megoldás. Az amerikaiak viszont úgy gondolják, hogy katonai elrettentő erő felmutatásával, és a rezsim pénzügyi kivéreztetésével érhetik el, hogy az észak-koreaiak felhagyjanak a nukleáris nagyhatalmi álmaikkal.
Észak-Korea közben közleményben reagált a szankciók kiterjesztésére. Azt írják, az ország egészen addig nem hajlandó tárgyalni atomprogramjáról, amíg az Egyesült Államok ellenséges politikát folytat vele szemben. Sőt, "ezerszeres bosszút" ígérnek az USA-val szemben, de
azokkal az országokkal is "el fognak számolni", amelyek "összejátszottak az Egyesült Államokkal".
Itt akár Kínára is gondolhatnak, ami érdekes az apró és szinte teljes egészében a kínai jóindulattól függő ország esetében.
Az ENSZ BT 2006 óta már nyolcadszor fogad el szankciókat, eddig komolyabb eredmény nélkül. Most a szén, a vasérc, a vas, az ólom, a hal és a tengeri ételek kivitelét tiltották meg. Időközben az az interkontinentális rakéta, amit legutóbb kilőtt az északi rezsim, már elérheti Los Angelest vagy Chicagot is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.