Angela Merkel szombaton tért vissza a német politikába háromhetes szabadságáról. Rögtön egy kampányeseménnyel, mivel hat hét van hátra a választásokig. Fő üzenetének egy rendkívül kényestémát választott, és a német autóiparnak ment neki, igaz, nem túl hevesen.
A kancellár arról beszélt, hogy az autóipari szereplők hihetetlen mértékű bizalmat játszottak el a dízelbotrányban. A kemény üzenet mellett Merkel természetesen segítő kezet is ígért a német ipar legfontosabb szereplőinek: azt ígérte, hogy az állam segíteni fog megküzdeni az autógyárakra váró technológiai kihívásokkal, ami elsősorban természetesen az elektromos autók terjedését jelent.
Ahogy a Financial Times cikke is írja, Merkel beszédében megpróbált ellensúlyozni a két tény között, hogy a dízeles autók a német városokat is szennyezik, de közben a fellépés a gyártók ellen 800 ezer németországi munkahelyet sodorhatnának veszélybe.
A szombati rendezvényt a CDU munkavállalói tagozata szervezte, itt beszélt Merkel arról a bizalomvesztésről, amit az autógyárak többsége okozott. Támadta a vállalatok menedzsmentjét, és arról beszélt, hogy amikor az asztal alá rejtettek el információkat vagy komolyan kihasználták a környezetvédelmi vizsgálatokban rejlő lyukakat, akkor ezt a bizalmat tették tönkre.
Ugyanakkor kiállt az iparág mellett, mert a gazdaság kiemelt szereplői, de szerinte támogatásra van szükségük, hogy megküzdjenek olyan kihívásokkal, mint az elektromos autók vagy az önvezető járművek. Azt ígérte, hogy a kormány segíteni fog az innovációk előmozdításában.
Merkel ugyanakkor elutasította kihívójának, Martin Schulz szociáldemokrata elnökjelöltnek a múlt heti javaslatát. Az SDP kancellárjelöltje kvótát szeretett volna az elektomos autókra. Merkel szerint viszont egy ilyen kvóta nem működhetne hatékonyan az EU-n belül.
A kancellár beszédében elsősorban gazdasági kérdésekre fókuszált, és több olyan téma is szóbajött, ami jellemzően az SPD sajátja. Merkel elismerően beszélt a minimálbérről, amit épp az SPD vezetett be koalíciós partnerként, és elismerte, hogy ez számos munkásnak több biztonságot jelent. Beszélt arról is, hogy a rugalmas munkaerőpiac nem mehet a munkát vállaló emberek létbiztonságának rovására. Ez egy olyan probléma, amit a szakszervezetek már régóta emlegetnek.
Merkel látványosan nem említette meg egyszer sem Schulzot és nem támadta az SPD-t sem, régi taktikája ez, hogy nem ad túl nagy teret ellenfeleinek kampánybeszédeiben. Ugyanakkor többször is dicsérte Franz Münteferinget, az SPD gazdasági miniszterét, aki 2009-ben a nyugdíjkorhatár megemelése mögött állt. (Financial Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.