Az emberszabású (!) robotok egyik ismert problémája, hogy minél élethűbbre tervezik őket, annál inkább van bennük valami rémisztő és nem természetes ridegség. A Facebook most ezt a problémát ugraná meg: a vállalat AI laboratóriumában egy olyan érzelemkifejező botot alkottak meg, amit egy AI alapú algoritmus irányít, és ami több száz órányi Skype-párbeszédet megnézve tanulta meg, hogyan fejezik ki érzéseiket az emberek egymásnak.
A tanulási folyamat optimalizálásához az algoritmus a párbeszédekben részt vevő emberek arcát 68 pontra osztotta fel, és ezeket figyelte beszélgetés közben. Így tanulta el apró egységekre lebontva a szájmozgások, szemöldökfelrántások, pislogások és fintorok emberi mikéntjét.
A bot a beszámolók szerint képes volt arra, hogy miközben nézett egy beszélő embert bemutató videót, megmondta, hogy melyik reakció lenne a legideálisabb. Azaz leolvasva az ember érzelmeit, kitalálta, hogy mivel reagáljon.
Abban szakértők egyetértenek, hogy pusztán a kommunikáció során az arcon megjelenő jellegzetességek és szabályok megtanulása nem lesz egy igazán valósághű beszélgetőtárs megteremtéséhez.
A fejlesztésről ezzel együtt eddig meglehetősen keveset tudni, a Facebook csak a hónap folyamán fogja bemutatni a részleteket a vancouveri International Conference on Intelligent Robots and Systems keretében. (NewScientist)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.