Macron elmondta, milyen lenne az újjáalapított Európai Unió

eu
2017 szeptember 26., 19:59

Emmanuel Macron francia elnök kedden a Sorbonne Egyetemen elmondott beszédében felvázolta, hogyan újítaná meg az Európai Uniót, mert az most szerinte túl lassú, túl gyenge és nem elég hatékony. Szerinte csak egy erős Európa tudja kiállni a globalizáció kihívásait.

Macron elmondta, hogy közös költségvetést akar az eurózóna 19 tagállamának, hogy meg tudják védeni magukat a pénzügyi zavarokkal szemben. Az eddigi költségvetés 160 milliárd eurót tett ki évente és nem vállalt adósságot.

A francia elnök kitért az uniós tagállamok adóügyi és szociális harmonizációjának szükségességére is, olyan kritériumok meghatározásával, amelyekkel a különböző szociális és pénzügyi modelleket fokozatosan lehetne egymáshoz közelíteni. Ezen kritérium betartása jogosítaná fel a tagállamokat az európai szolidaritási alapokhoz való hozzáféréshez.

Követelte azt is, hogy legyen külön pénzügyminisztere az eurózónának. Németországban és az Európai Bizottságban ugyanakkor egyelőre nem támogatják ezt az ötletet. Ráadásul a jó eséllyel kormányerővé német liberálisok még a közös költségvetés ötletét is elvetik.

Emmanuel Macron
photo_camera Emmanuel Macron Fotó: LUDOVIC MARIN/AFP

Az Európai Unió újraalapítását célzó elképzeléseinek bemutatásakor a francia államfő úgy fogalmazott, nincs olyan mechanizmus, „amely varázsütésre megoldja az összes bajunkat”. Hangsúlyozta, hogy csökkenteni kell a munkanélküliséget, amely minden ötödik európai fiatalt érint. Hozzátette, az euróövezettel kapcsolatos javaslatai nem arra irányulnak, "hogy megoldják egyik vagy másik ország költségvetési problémáit".

Emmanuel Macron azt is szeretné elérni, hogy minden európai fiatal legalább egy fél évet eltöltsön egy másik uniós tagállamban és, hogy 2024-ig minden európai diák legalább két európai nyelven beszéljen.

Szerinte a 2019-es európai parlamenti választásokra meg kellene erősíteni a páneurópai pártlistákat a távozó brit képviselők kvótáinak felhasználásával. A cél az lenne, hogy 2024-ben az EP-képviselők felét ilyen listákon válasszák meg.

A 28-ak Európája nem tud úgy működni, mint hat tagállammal. Egy egyszerűbb és kevésbé bürokratikus Európára van szükség, elsősorban a közös agrárpolitika terén”- mondta Emmanuel Macron. A francia elnök azt is kijelentette hogy „Európa már most többsebességes, ezért nem kell félni azt kimondani, és azt akarni”.

photo_camera Fotó: Ludovic Marin/AFP

Macron beszélt arról is, hogy külön védelmi költségvetést és közös bevetési egységet akar az EU-nak. Ezeket a következő évtized elején valósítaná meg. Beszélt arról, hogy szükség van egy európai doktrinára, ami alapján az Európai Unió a védelmi területen közös stratégiai kultúrát alakítson ki. A francia elnök azt javasolta, hogy a tagállamok nemzeti hadseregei más európai országokból is vegyenek fel önkéntes katonákat. Franciaország lesz az első, amelyik elkezdi ezt alkalmazni.

A terrorizmus elleni harc erősítésének érdekében európai ügyészséget hozna létre, ezen kívül Macron szerint egy európai menekültügyi hatóságra is szükség lenne, hogy gyorsabban tudjanak dönteni a menedékkérelmekről. A természeti katasztrófák elhárítására pedig egy közös polgári szolgálatra lenne szükség.

Egy európai szintű tranzakciós adó bevezetését is szükségesnek látja: „Két országban létezik Európában pénzügyi tranzakciós adó, Franciaországban és Nagy-Britanniában. Tegyük azt általánossá mindannyian Európában a fejlesztések támogatására!” - mondta.

Az olyan újfajta kutatások finanszírozására, mint például a mesterséges intelligencia, egy európai innovációs ügynökség beindítását szorgalmazta a francia elnök, aki a nagy internetes vállalatokra eközben különadót vetne ki.

Macron azért időzítette mostanra az EU reformjáról szóló beszédét, mert a vasárnapi választások után most kezdődnek Németországban a koalíciós tárgyalások, így Angela Merkel és a lehetséges koalíciós partnerei a francia elnök konkrét terveit is szóba tudják hozni. (Spiegel/MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.