Venezuela ugyan trópusi ország nagykiterjedésű őserdőkkel, de az ország északnyugati részén elterülő Sierra Nevada de Mérida hegység négyezres csúcsai között nemrég még gleccserek kanyarodtak, így, többesszámban. 1991-ben még öt gleccser csorgott a maga észrevehetetlen tempójában a csúcsok közti völgyzugokban.
Mára már csak egy maradt, de az is alig tíz hektárnyi területet tölt ki az ország legmagasabb csúcsa, a 4940 méteres Humboldt-csúcs egyik cirkuszvölgyében, más szóval kárfülkéjében. A szintén a 19. századi német felfedezőről, Alexander von Humboldtról elnevezett gleccser visszahúzódása egy húszezer évvel ezelőtt kezdődött folyamat lezárása. Akkor kezdett visszahúzódni az a jégtakaró, amely az utolsó jégkorszak végén hatszáz négyzetkilométert fedett le a mai Venezuela területén.
A gleccserek visszahúzódását a globális felmelegedés gyorsította. A Humboldt-gleccser végső elolvadásával Venezuela lehet az első ország, amely a műholdas megfigyelések korszakában veszíti el az összes gleccserét. Apropó, műholdak: a képlékeny venezuelai politikai helyzet miatt elképzelhető, hogy a tudósok a gleccser utolsó éveit, hónapjait már csak távolról figyelhetik meg. Az utolsó nagy tudományos expedíció 2015-ben járt a gleccsernél, de az egyik résztvevője, Carsten Braun szerint már akkor katonai gyakorlóruhába öltözött emberek rángatták le a buszról, hogy kihallgassák. Azóta Venezuela még veszélyesebb hely lett. (Via The Economist)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.