Amikor kijött Netflixen az első évad, instant csodagyerek lett a Stranger Things. A nyolcvanas évek világát megidéző, a Stephen King-i értelemben vett ifjúsági sorozat azonnal kedvenc lett, és valószínűleg nem a sztori miatt. A múlt hét végén kijött az agyonvárt második évad, és sajnos nem vagyok meggyőződve róla, hogy akkor is végignéztem volna, ha odakint nem tombol a Nárcisz front.
Az első évad, bár kerek egész volt, azért úgy fejeződött be, hogy jó sok kérdés maradjon nyitva. Például az, hogy mi lett a természetfeletti képességekkel bíró, szökéséig kísérleti patkányként élő kislánnyal, Elevennel, vagy hogy Will valóban teljesen felépült-e. A második szezonban ezekre a kérdésekre is megkapjuk a választ, csak a megfejtések sajnos nem elég érdekesek. És most szólok, hogy
aki rosszul viseli a synthwave műfajt, és nem túl nyitott a nyolcvanas évek slágereire, pont úgy fog nyüszítve szenvedni, mint ahogy én tettem.
A Stranger Things első évada tényleg kirobbanó, és váratlan siker volt. Ebben valószínűleg fontos szerepet játszott, hogy a sorozatban sikerült úgy felidézni a nyolcvanas éveket, ahogy az idősebbek a szívükben őrzik, vagy ahogy a fiatalok elképzelik az évtized minden báját és kúlságát. Nagyon ügyesek voltak az alkotók abban, hogy mindezt nem tolták az arcunkba, még a nyolcvanas évek filmremekeire is képesek voltak olyan finoman, érzékenyen utalgatni, hogy nem érezte az ember cikinek vagy szájbarágósnak.
Na, ezt a bravúrt a második évadban már nem sikerült megugrani. Ahogy említettem, a sorozat nehéz pillanatokat szerez azoknak, akik a synthwave-et szívből gyűlölik, és azoknak is, akik anélkül is értik, milyen kultikus ruhadarabokat viselnek a szereplők, hogy rendszeresen totálban kapnák az arcukba a Nike klasszikus cipőjét.
Nem segíti a sorozat élvezhetőségét az sem, hogy Winona Ryder (Joyce Byers), aki az első évadban is túltolta az érzékeny idegrendszerű, gyengének tartott anyuka szerepét, (aki, ha a gyerekeiről van szó, nem ismer akadályt), a második évadban már az elviselhetetlenségig sokat sápítozik és remeg. A jó hír az, hogy a gyerekszereplők viszont továbbra is nagyon klasszak, a casting eddig is tökéletes volt, és a második évadban sem nyúltak mellé. Minden új gyerek- és felnőttszereplő telitalálat,
ők még akár meg is menthetik a következő évadot,
az ő sztorijaik ezekben a részekben épp csak elkezdődtek, és valóban ígéretesek.
Cikkünk további része apró, nem fontos, az élményt nem befolyásoló spoilereket tartalmaz.
Az alkotók, Matt és Ross Duffer nem is tartották titokban, hogy a második évadot az Alien-filmek inspirálták, és rengeteg apró utalást rejtettek el a sorozatban, amelyek – ellentétben a ruhákkal és a zenével – kimondottan ötletesek. Nem véletlen például, hogy Paul Reiser kapta a Hawkins laboratórium gonoszának szerepét: ő volt a gátlástalan pénzember az 1986-os A bolygó neve: Halálban. Óriási húzás volt az is, hogy Joyce Bryce (Winona Ryder) új pasiját az a Sean Astin (Bob Newby) alakítja, aki Mikey Walshot játszotta a Kincsvadászokban (The Goonies). Tehát
a Heathers (Gyilkos játékok) Veronica Sawyere a Stranger Thingsben Mikey Walsh-sal jár.
A szintén új szereplő, klasszikus rosszfiút alakító Dacre Montgomery (Billy) karakterét pedig egy az egyben az 1985-ös Szent Elmo tüze Billy-jéről (Rob Lowe) mintázták - csak megbolondították egy csipetnyi Jack Nicholsonnal a Ragyogásból. Ilyen utalásból minden részre jut legalább egy, aki fogékony az ilyesmire, ide kattintva megtalálja az összeset.
A sztorin viszont nem sokat csavartak, ott veszik fel a fonalat, ahol az első évad végén abbahagyták. Ezzel alapvetően nem is lenne baj, az ilyen is jól tud sikerülni (elég a Blade Runner 2049-re gondolni), de egészen meglepő, hogy a folytatásban mennyire nem használták ki a lehetőséget, amit a népszerűség hozott, hiszen
gyakorlatilag bármit megléphettek volna. A változás mégis csupán annyi, hogy ez az évad sokkal ijesztőbb lett.
A cikk elején kicsit kamuztam, valószínűleg akkor is végignéztem volna a második évadot, ha odakint nincs ítéletidő, de nem szomorított el, hogy a végére értem, és nem is kezdtem el keresgélni, hogy meddig kell várni a következő évadra. De persze ki tudja, hátha a harmadikkal sikerül majd a langyos közepesnél jobbat letenni az asztalra.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.